Nenápadné signály, kterými tělo hlásí změny v mozku. Jde o příznaky, které nikdo nezná

Určité změny v našem těle jsme si zvykli přikládat procesu, který obecně nazýváme jako stárnutí. To však často vede k opomíjení příznaků, jež hlásí specifiky problémy s mozkem, respektive nebezpečné změny, jež v něm probíhají. Ty se v konečném důsledku obvykle pojí s některým z druhů demence.

Podívejme se na způsoby, kterými tělo oznamuje, že změny v mozku již započaly.

Změna humoru

Pokud člověk, který měl dosud rád humor, přestane například rozumět vtipům, jež dříve považoval za zábavné, případně se nápadně změní styl jeho hovoru, může jít o velmi varovný signál počínající demence. Studie publikovaná v časopise Journal of Neurology uvádí, že lidé s demencí v raném stadiu již nepovažují vtipy jiných lidí za zábavné.

Onemocnění dásní

Překvapivá studie publikovaná v časopise Journal of Periodontology říká, že onemocnění dásní může být dalším projevem demence. Vědci potvrdili, že lidé se zdravým životním stylem mají nižší pravděpodobnost tohoto problému. Souvislost onemocnění dásní je dána špatným stravováním, které je rizikovým faktorem pro cukrovku druhého typu, vysoký krevní tlak, obezitu či alkoholismus.

Odstup od rodiny a přátel

Pokud si všimnete, že váš blízký člověk přestává mít zájem o kontakt, může jít o jeden z prvních znaků změn v mozku. V případě, že se tak děje u člověka, který předtím vyhledával společnost, ale postupně se stále více izoluje, jde o velmi průkazný signál. Na místě je návštěva lékaře. Podobné stavy však může způsobovat i onemocnění štítné žlázy či únava způsobená nedostatkem vitamínů.

Foto: Shutterstock

Problém se zrakem a sluchem

Nová britská studie Biobank zjistila, že lidé trpící určitými očními chorobami, mají vyšší riziko demence. V případě makulární degenerace je až o 25 % zvýšené riziko změn v mozku. Lidé se šedým zákalem pak mají toto riziko zvýšené o 11 %. Diagnóza oční choroby související s cukrovkou pak riziko demence zvyšuje dokonce o 61 %.

Další projevy

  • Ztrácení běžných věcí včetně klíčů a brýlí,
  • zapomínání nedávných událostí,
  • bloudění na předem známém místě,
  • zapomínání důležitých výročí,
  • ztráta přehledu o tom, jaký je den či datum,
  • problémy při rozhodování a řešení problémů,
  • potíže s odhadem vzdálenosti,
  • problémy s řečí.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Sun, The Telegraph

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo
Ivo
2 let

To jsme dementní asi od 40dle těchto kritérií téměř všichni

Iris
Iris
2 let

Zatím 50% – tož furt ještě dobré…

Luboš
Luboš
2 let

A sakra, už to začíná 🤪