U cévních mozkových příhod se nevyplatí na nic čekat. Mozkové buňky v jádru mozkové příhody mají na přežití 4 minuty. Buňky kolem, v tzv. ischemickém polostínu 4,5 hodin. Do té doby musíte dostat nitrožilní lék, který rozpustí krevní sraženinu v ucpané mozkové tepně. Mrtvice se ale objevuje nečekaně a bez bolesti.
Jak poznat mrtvici
Asi 80 % mrtvic způsobuje sraženina a 20 % více nebezpečné prasknutí mozkové cévy. Pak se liší i léčba. Nutné je dostat tlak krve pod kontrolu, proto je někdy nutné operační řešení a odsátí krve. Látku na rozpuštění krevní sraženiny je možné podat do 20 minut. Mrtvice se objevuje nečekaně a bez bolesti. Typickým příznakem je poklesnutý koutek, změna citlivosti jedné strany těla, závrať a dvojité vidění. V nejtěžších případech upadají lidé ihned do bezvědomí.
- poklesnutý koutek
- slabost až ochrnutí
- poruchy citlivosti poloviny těla
- neschopnost vyjádřit myšlenku a mluvit
- neschopnost se zasmát
- poruchy vidění
- dvojité vidění
- závrať a dezorientace
- bolest hlavy
- epileptický záchvat
- bezvědomí
Trombektomie
Někdy je nutné vytáhnout krevní sraženinu z mozku. Pokud je uzavřen velký kmen mozkové tepny, dělá se trombektomie. Ta se provádí do nejpozději za 8 hodin, někdy i později. Vodící drátek s průměrem 0,4 mm se vede přes tříslo až do mozku. Pak se na místo zavede speciální stent retriever, ještě tenčí sonda se zamotaným košíčkem na jeho konci. Provleče se sraženinou, při tahu zpět se košíček rozvine a sraženinu vytáhne. Pacient začne znovu mluvit a odezní ochrnutí.
Doléčení mrtvice
Doléčení probíhá na oddělení neurologie, interny a rehabilitace. V některých rehabilitačních ústavech je všestranná péče. Pacient musí rehabilitovat fyzicky tělo, řeč i paměť. Důležitá je spolupráce rodiny, psychologa a sociálních pracovníků.
Hlavně nic nepodcenit
Žádný z příznaků není dobré podceňovat. Když si půjdete jen lehnout, ráno může být pozdě. Důležitá je včasná pomoc, jinak není možné zajistit pacientovi po mrtvici alespoň podobný život, jako před mrtvicí.
Foto: Shutterstock