Lidé dnes hodně dají na dodržování pitného režimu. Snaží se přijímat větší množství vody, aby tělo nebylo dehydratováno. Ukazuje se však, že je to spíše zbytečné, možná až kontraproduktivní. Mnohem důležitější než kolik vody vypijete totiž je, kdy ji vypijete.
Mnozí zřejmě už dobře vědí, že bychom měli pít rovnoměrně po celý den a vyhýbat se najednou velkému množství. Existují však situace, kdy byste na vodu měli myslet dvojnásob. Pití vody ve správný čas maximalizuje její efekt pro naše tělo.
Čtěte také: Zažitý zvyk s pitným režimem ve skutečnosti škodí. Kolik by měl člověk za den vypít tekutin
Vodu pijte tímto způsobem
Nalačno po probuzení
Teplá voda na prázdný žaludek pomáhá aktivovat vnitřní orgány, nastartuje metabolismus a lymfatický systém. Vyčistí vám střeva, která budou schopna snáze přijímat živiny. Tělo se také zbaví toxinů.
30 minut před jídlem – 1 sklenice vody
Pití půl hodiny před jídlem vám pomůže trávit. Zároveň tak zaženete nejhorší hlad a nesníte toho tolik. Pamatujte si také, abyste nepili příliš brzy po jídle, protože voda by odplavila potřebné trávicí šťávy. Napijte se až hodinu po jídle, tak tělu pomůžete strávit živiny.
Před sprchou či koupelí – 1 sklenice vody
Dejte si sklenici vody před koupelí nebo sprchou. Díky tomu se vám sníží krevní tlak.
Před spánkem – 1 sklenice vody
Sklenicí vody doplníte tekutiny, které v noci vypotíte. Pomáhá také předcházet mrtvici a srdečnímu infarktu. Nevypijte však více než jednu sklenici, jinak noc strávíte na záchodě.
Pochopitelně je možné napít se i jindy, a to zejména tehdy, když se tělo samo ozvě žízní. Naopak není vhodné popíjet vodu neustále, abyste dodržovali pitný režim. V jeho důsledku si spíše uškodíte, protože přijmete více vody, než tělo potřebuje a zbytečně tak zatížíte ledviny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Everydayhealth