Výrazně zvýšené ceny potravin vedou řadu lidí k tomu, aby se uchylovali k nepříliš čestným metodám, případně až k zoufalým řešením. Na jedné straně tu pochopitelně máme ty, kteří se chtějí přizpůsobit v rámci systému a volí cestu úspor, ovšem další bohužel zneužívají situace kde se dá.
Zneužívaná výhoda
Před pár týdny proběhla médii diskuze, kterou zahájil hlavní odborářský předák. Ten uvedl, že některé maminky a samoživitelky si v obchodech musí pomáhat zcizováním zboží. Ne snad proto, že by se snažily obohatit, ale proto, že už s penězi nevyjdou a na jídlo jim nezbývá.
Zatímco dříve to lidé zkoušeli tak, že si jednoduše nějaké to zboží strčili do kapsy nebo pod bundu, což je poměrně riskantní, protože jsou všude kamery a lze to poměrně jednoduše identifikovat jako krádež, aktuálně si našli elegantnější způsob.
Jdou cestou samoobslužných pokladen, které už jsou nainstalovány v drtivé většině obchodů, aby ulevily přetíženým prodavačkám. Představují skvělou pomoc i pro zákazníky, ovšem někteří obchodníci už si stěžují, že jim tudy utíkají peníze.
Někteří lidé totiž samoobslužné pokladny pravidelně oklamávají. Ačkoliv jsou tyto systémy stále sofistikovanější a lecjakou nekalost odhalí, lidská vynalézavost je mnohem větší, a tak se objevují nové a nové způsoby, jak zaplatit méně nebo vůbec.
Úplně jiné ceny
Rozšířilo se například přelepování čárových kódů, které se aplikuje například u alkoholu. Zákazník jednoduše vezme nejdražší láhev a nalepí si na ní štítek z vína nebo piva. Následně toto zboží oskenuje, přičemž pochopitelně naskočí nízká cena z přelepeného štítku. Stačí si pohlídat přibližný objem nápoje.
Podobným způsobem si nečestní lidé “pomáhají” v případě nákupu masa, které je často velmi drahé a může vyjít na stovky korun. Mnohé pak napadne vzít si na gramáž stejně brambor, nechat si vyjet štítek a ten na maso nalepit. Následně ho opět naskenujete za levnější cenu a zaplatíte jen zlomek.
V některých případech ani nic moc vymýšlet nemusíte. Stačí si vzít například nějaké drahé ovoce nebo zeleninu a naskenovat ho jako cibuli, která stojí pár korun za kilogram.
Bohužel obecně platí, že k podobným praktikám dochází zejména tehdy, když se lidé dostávají do krizových situací. Někteří se toho však snaží zneužívat pravidelně. Je potom otázkou, zda nebudou muset samoobslužné pokladny skončit, protože něčemu takovému se obtížně čelí.
Foto: Shutterstock
Tak to jste tady vynalezli zase něco.S těma pokladnama se to dělá cca 9 let
Nechápu co se divíte, dát 500 Kč za 20dkg salamu 20 dkg ediamu, chleba, par rohliku krabičku tavenych sýrů a mléko je brutální.
Pokud vím tak samoobslužné pokladny mají i váhu takže přeletování čárového kódu je jen riskantní takže se to nepovede a ovoce ano to asi jde ale pokud vím tak u pokladen chodí prodavačka a kouká co máte tak zase tak jak píše pan redaktor moc nefunguje a ani mě to nikdy nenapadlo jsou případy že to zkusí a povedeseto ale zbytek je odhalen tak za ostudu to nestojí a článek už tu byl před dvouma měšci tak žádná novinka jen znovu vydán
Děkuji za návod. Zítra to jdu hned vyzkoušet. Zatím jsem o tom neměl potuchy….