Nepodceňujte reflux. Nejde jen o pálení žáhy

Reflux způsobuje potíže až 10 % populace a nejde jen o pálení žáhy či nevolnost. Obsah žaludku se vrací opakovaně zpět do jícnu. Reflux nejvíce trápí osoby s nadváhou, ženy v těhotenství a jedince s brániční kýlou. Důležitá je změna životního stylu i stravování.

Často se objevuje hořkost v ústech, nadměrné slinění, chrapot a bolest na hrudi. Reflux jícnu se často laicky označuje jako pálení žáhy neboli pyróza. Refluxní choroba jícnu dokáže pěkně potrápit.

Pálení žáhy

Pálení žáhy je důsledek refluxní choroby jícnu, kdy kyselý obsah žaludku vniká do jícnu a tam jej dráždí. Pocit pálení se objevuje od žaludku až ke krku. Přidává se nepříjemný a kyselý pocit v ústech jako známe při zvracení. Porucha klapky, uzavírající dolní část jícnu, způsobuje dlouhodobé dráždění sliznice jícnu a vážné poškození, ze kterého se může vyvinout i zhoubný nádor. Neléčený reflux může totiž vést k Barretově jícnu, který může být předchůdcem rakoviny.

Na co si dát pozor

Při pálení žáhy si 2 až 3 hodiny po jídle nelehejte a aspoň hodinu po jídle necvičte. Pocity zhoršuje kouření, káva a alkohol, hlavně před jídlem. Pálení žáhy vyvolávají rajčata, citrusy, cibule, česnek, čokoláda, perlivé nápoje, léky jako je Acylpyrin, Aspirin a Ibuprofen. Důležitý je dostatek tekutin, který odplavuje žaludeční kyseliny z jícnu zpět do žaludku. Pomáhá zázvorový čaj a šťáva ze zelí.

Potíže a příznaky

Bolest na hrudi způsobují žaludeční šťávy, které se dostávají do jícnu. Mnohdy připomíná infarkt. Pálení žáhy se často objevuje v předklonu či v leže, kdy žaludeční kyseliny bolestivě dráždí sliznici jícnu. Je třeba zvednout lůžko u hlavy. Pokud se bolest objeví ihned po jídle, žaludek je přeplněný. Je dobré nepřejídat se, nejíst hodně tučných jídel, vynechat alkohol a tabák. Kyselina v krku zanechává nepříjemnou a hořkou pachuť v ústech. Může vyvolat i dušení.

Léčba refluxu

Objevuje se bolest v krku, kašel a astma. Bolestivé polykání způsobuje nepřetržité poškozování a ozdravování po pálení žáhy. Tvoří se jizvy a otoky tkáně ve spodní části jícnu, který se zúží a zhorší polykání. Podávají se léky potlačující kyselost, antacida, blokátory protonové pumpy a H2 receptorů.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments