Existuje rčení, že uklízet je zbytečné, protože inteligentní osoba chaos zvládne. Bohužel výzkumy potvrzují něco jiného. Neuklizená domácnost ohrožuje zdraví rozmnožením choroboplodných zárodků a má vliv i na psychiku.
Pro zdraví je nejlepší pravidelný úklid
Udržovat domácnost uklizenou ještě neznamená, udržovat domácnost čistou. Praktickým řešením je realizovat jednou za čas důkladný a hloubkový úklid, bohužel praktická řešení nejsou vždy správná řešení. Mnohem důležitější je uklízet pravidelně po menších časových úsecích než jednou za delší období po několik hodin. Toto opatření je důležité zejména v domácnostech alergiků a astmatiků.
Důležité je hloubkové čištění
Běžným rituálem je jednou týdně vysát podlahy v interiéru a setřít prach. Zároveň umýt a vyleštit povrchy v koupelně. Smutnou zprávou je, že takový typ úklidu nestačí. V rámci úklidu je třeba čistit i vnitřní prostory skříněk, kuchyňskou troubu, umýt police v lednici, důkladně odstranit usazeniny na sporáku a okolo něj, vymýt mikrovlnnou troubu a odstranit vodní kámen z toalety nebo varné konvice.
Jednou týdně je také nutné převléci ložní prádlo, pravidelné praní vyžadují i potahy na matrace.
Roztoči omezují užívání domácnosti
V jednom gramu prachu sídlí více než tisíc roztočů. V domácnosti, kde se přemnožili roztoči, mají alergické osoby problémy s kýcháním, rýmou, se slzením a svěděním očí. U dětí to může vyvolávat až astmatické záchvaty, sípání a bolest na hrudi.
Bakterie E.coli v kuchyni
Kuchyně je živnou půdou pro bakterie druhů E.coli. Ty se nacházejí v syrovém mase. Bakterie E.coli způsobují průjmová onemocnění a břišní křeče. Je důležité pravidelně desinfikovat kuchyňskou desku, krájecí prkénka, nože nebo otvírák na konzervy.
Pravidelná desinfekce koupelny
V okolí sprchového koutu, umyvadla a toalety se mohou vyskytovat plísně. Nejlepší obranou proti nim je desinfekční prostředek. Povrchy byste měli desinfikovat jednou za 24 hodin.
Foto: Shutterstock, zdroj: LiveStrong.com