Ušní maz ve vnitřním uchu jej chrání před škodlivými bakteriemi. Pokud se nahromadí ve velikém množství, může to kromě viditelné nečistoty ucha způsobit podráždění, závratě, pocit, že se nám v uchu něco vzpříčilo i ztrátu sluchu.
Aby nedošlo ke komplikacím, je třeba uši pravidelně čistit. Pokud používáte vatové tyčinky, používejte ty dětské, rozšířené, které ušní maz nezatlačují hlouběji do ucha a nemůžete jimi ucho poškodit. Známe ale i jiné a bezpečnější způsoby čistění uší.
Solný roztok na čištění uší
Zkuste rozpustit 1lžičku soli v šálku se 100 ml vody. Vezměte si kapátko nebo namočte v roztoku kousek vaty a nakapejte pár kapek do ucha. Mějte pár minut hlavu nakloněnou na stranu, aby tekutina pronikla co nejhlouběji a ušní maz změkčila. Pak otočte hlavu na druhou stranu, nechte roztok vytéct a ucho otřete.
Bílý ocet a alkohol na čištění uší
Smíchejte na půl bílý ocet a čistý alkohol. Použijte kapátko, nebo do něj ponořte kousek vaty a nakapejte pár kapek do ucha. Postupujte jako u solného roztoku.
Olivový olej na čištění uší
Olivový olej pomáhá ušní maz zjemňovat a odstranit. Před spaním naneste 2 až 3 kapky do ucha. Opakujte tento postup 3 až 4 noci po sobě.
Parafínový olej na čištění uší
Bezpečný a účinný je pro odstranění ušního mazu parafínový olej, který se dá koupit v lékárně. Zahřejte 2 až 3 lžíce parafínového oleje nad plamenem svíčky, nakapejte do ucha. Vyčkejte pár minut a smyjte si stopy oleje a vosku z ucha teplou vodou. Popsaný postup opakujte 3 dny po sobě.
Glycerin na čištění uší
Glycerin je přírodní produkt, který změkčí ušní maz a ten se pak snadno odstraní. Zakoupíte jej v lékárně. Použijte 3x denně 4 kapky glycerinu do každého ucha.
Peroxid vodíku na čištění uší
Zakupte v lékárně 3% peroxid vodíku a smíchejte ho na půl s vodou. Trochu směsi kápněte do ucha a zatřeste hlavou, aby pronikla až do ušního kanálku. Pak ukloňte hlavu na druhou stranu, aby mohla tekutina vytéct.
Foto: Pixabay