Nepřeháníte to se sprchováním? Toto jsou části těla, které ve skutečnosti potřebují jen vodu

Nezatěžujte tělo sprchovými gely a mýdlem. Určité partie těla vyžadují pouze vodu a mýdlo by je mohlo podráždit. Přílišné a časté sprchování tělu škodí.

Naše pokožka je domovem asi 1,5 bilionu mikrobů. Mnoho z nich je důležitých pro zdraví. Většinu nečistot odstraníme mýdlem a vodou bez drhnutí těla agresivními sprchovými gely. Jak se píše na brightside.me, některé partie je třeba mýt jen vodou.  

Oči

Mytí očí mýdlem může poškodit rohovku a oční bělmo. Oči se díky slzám, které je chrání před nečistotami a jinými dráždivými látkami, dokážou čistit samy. Oči proto omývejte jen vodou.

Zátylek

Zadní část krku a hlavy bývá často zpocená a vlhká, zejména pokud máte dlouhé vlasy nebo pravidelně cvičíte. Díky mytí mýdlem a vodou smyjete tělové roztoče i bakterie. Na odstranění odumřelé pokožky použijte pilingovou houbu.

Ruce a nečistoty pod nehty

Pod nehty se mohou množit různé bakterie, které pouhým umytím rukou nelze odstranit. Abyste z těchto prostor odstranili nečistoty, které nejsou viditelné, namočte vatový tampon do teplé mýdlové vody a vyčistěte si prostor kolem nehtů i pod nehty.

Třísla a intimní partie

Třísla a intimní partie bychom měli podle dermatologů důkladně mýt. Nachází se zde mnoho záhybů, kde se mohou ukládat škodlivé bakterie. Slabiny jsou náchylné na tvorbu infekcí, zarůstání chloupků a zápach. Na citlivé patrie použijete jemná mýdla pro intimní hygienu a vyhnete se parfémovaným sprchovým gelům a mýdlům.

Foto: Shutterstock

Prostor pod pažemi

Pokud nejste zpocení, nemusíte si tyto partie denně mýt mýdlem. Pokožka na těchto částech těla neprodukuje tolik mazu a stačí ji jen osprchovat vodou. Mýdlo také pokožku zbytečně vysušuje. Pokud jste zpocení, použijte jemné nebo intimní mýdlo.

Chodidla

Chodidla by se měla mýt mýdlem, protože jsou náchylná na tvorbu kožních plísní. Dermatologové doporučují jejich mytí mýdlem každý den a dokonce denní použití pemzy. Je třeba nezapomínat na prostor mezi prsty, abyste zabránili šíření bakterií a choroboplodných zárodků. Nohy pak opatrně vysušte ručníkem.

Pravidla sprchování

Nesprchujte se déle než 3 minuty, používejte vlažnou, ne horkou vodu a mýdlo nebo sprchové gely s pH 5,5. Pokožku po osprchování nedrhněte, ale jemnými doteky ručníkem odsajte přebytečnou vodu. Pokud je kůže suchá, hydratujte ji jemným tělovým olejem nebo mlékem.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments