Začíná vás nepříjemně svědit oční víčko a tušíte, že se brzy objeví ječné zrno? Nebo už se vám udělal na oku nepříjemný váček s bílou hnisavou tečkou a vy přemýšlíte, co s tím? Ječné zrno je častý problém, který mnoho z nás zkouší řešit „babskými radami“. Dá se tím opravdu vyléčit, nebo musíte jít k lékaři?
Příznaky ječného zrna – jak ho poznáte?
Jako ječné zrno je označován zánět mazové žlázky některé z řas na očním víčku. Zpočátku můžete cítit jen pálení či svědění, někdy i nepříjemné řezání. Po několika hodinách začne oko otékat, na víčku (horním, či dolním) se začne dělat bulka, a když víčko lehce odchlípnete, vidíte v místě problému bílou tečku. To je kanálek naplněný hnisem.
Z čeho ječné zrno vznikne?
Tato zdravotní komplikace nemusí nastat pouze špatnou hygienou. Někdy se sice stane, že si do oka sáhnete špinavou rukou a zanesete si do něj bakterie, ale žlázka se může zanítit i špatným odlíčením, hormonálními změnami, při oslabení organismu, nebo během špatné manipulace s kontaktními čočkami.
Jak ječné zrno léčit
Ječné zrno obvykle zraje několik dní. Pak otok praskne a hnis vyteče ven. Tím se žlázka sama očistí. Fázi zrání můžete urychlit, když místo nahříváte. Můžete použít suchý teplý ručník, vařenou bramboru rozmačkanou v plátýnku, nebo bylinkový odvar.
Kdy navštívit lékaře?
V případě, že otok trvá delší dobu (6 až 8 týdnů), bulka sama nepraskne, nebo se naopak rozšíří i na další žlázky, je potřeba navštívit lékaře. Ten postižené místo lokálně znecitliví, nařízne a odstraní zrno i s pouzdrem. Pro doléčení někdy nasadí antibiotika. Zpravidla k tomu dochází při větších zánětech.
Pokud patříte mezi jedince, kteří s otokem na oku chodí několik měsíců a návštěvu lékaře odkládají, měli byste to rychle napravit. Z neléčeného ječného zrna může vzniknout zrno chronické, kterého se budete zbavovat mnohem hůře.