Nošení roušek se sice osvědčilo jako velmi účinný prostředek k brždění epidemie, ale jak už to tak bývá, neobejde se bez vedlejších efektů. Kromě toho, že se mnoha lidem přes roušku nebo respirátor špatně dýchá, ukazuje se, že některé problémy postupně zasáhnou velkou část populace. Dýchání přes roušku totiž vysušuje ústa, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost tvorby zánětů. Lékaři se nejčastěji setkávají se záněty dásní, ale také zubními kazy nebo nepříjemným zápachem úst. Na problém upozornil deník New York Times s odkazem na americké zubaře.
Záněty dásní a zkažené zuby
“Dnes běžně vídáme záněty dásní u lidí, kteří takové problémy předtím vůbec neměli,” uvedl pro web deníku New York Times zubní lékař Rob Ramondi. Tyto projevy jsou už tak časté, že se mezi zubaři pro tento fenomén vžil ustálený název. Jde o takzvaná “roušková ústa”. Nemusí přitom jít pouze o záněty dásní, tento syndrom se projevuje i jinak, například kyselým či páchnoucím dechem, ustupujícími dásněmi či hojnými zubními kazy.
Lidé, kteří mají nasazenou roušku, mají tendenci dýchat spíše ústy než nosem. To vede k vyšší suchosti v ústech, která pak pro změnu podporuje tvorbu patogenů, jež napadají zuby a dásně. V ústní dutině by totiž mělo panovat vlhké prostředí, které pomáhá zbavovat povrch zubů zbytků jídla a snižuje tak riziko vzniku zubních kazů.
Velkým problémem jsou špinavé roušky
Jako velký problém se ukazují také špinavé roušky. Mnoho lidí se o ně totiž nestará tak, jak by mělo a nosí je pouze proto, že musí. Jenže dlouho používané a neměněné roušky obsahují velké množství bakterií, které se touto cestou snadno dostanou do úst.
Problém nošení roušek jde ale mnohem dále. Nejde jen o to, že je lidé mají fyzicky na sobě a jejich ústa se dostávají do nepřirozeného stavu. “Lidé mnohem méně pijí vodu, během lockdownů konzumují více kávy či alkoholu, které zubům také neprospívají,” vysvětluje zubař Rob Zamondi. Aby toho nebylo málo, lidé se bojí během epidemie navštěvovat lékaře, ty zubní nevyjímaje. Šidí tak prevenci a problémy nechávají zajít mnohem dále než obvykle.
Lidé stále neumí s rouškou zacházet
Řadu lidí trápí také nepříjemný zápach z úst. Ten se obvykle dostaví po několika hodinách nošení roušky, kdy začnou ústa vysychat. Podporuje ho rovněž změna stravovacích návyků. Lidé nemohou například zajít v klidu do restaurace na oběd a stravují se častěji formou fast foodu, případně různými sladkostmi či chipsy.
Na problémy s rouškami dlouhodobě upozorňuje také zubní lékař Roman Šmucler. “Mám denně mnoho pacientů, kteří přicházejí v roušce, ale nikdo není schopen si ji profesně správně uložit, prakticky nikdo nemá čistou pro opětovné nandání. Mnozí si ji odkládají různě po zdravotnickém zařízení,” uvedl známý stomatolog pro deník Blesk.
Foto: Shutterstock