Náhlá srdeční příhoda je známý termín. Znáte náhlou břišní příhodu? Je bolestivá a často vyžaduje operaci. Co pomůže při neprůchodnosti střev? Jaké potraviny zařadit do jídelníčku, aby se zažívání dostalo do pohybu?
Zástava pohybu střev
Jakmile potravina neprochází trávícím traktem nastane zástava pohybu střev. Jedná se o krajní případ vyžadující zpravidla operační zákrok. Stav se nazývaný náhlá břišní příhoda a má velmi bolestivý průběh. Proto byste se o trávící trakt měli starat mnohem dříve. Pokud často trpíte zácpou, zaměřte se na kondici střev.
Jak se projevuje porucha trávení
Špatná činnost střev je doprovázena bolestmi a křečemi v břiše, nadýmáním, tuhou stolicí a nepravidelným vyprazdňováním. Člověk je unavený a má bolesti hlavy. Přidat se může i nechutenství nebo zvracení.
Proč vzniká zácpa
Jednou z příčin mohou být psychické problémy, zácpa se může objevit i při cestování nebo v důsledku stresu. Častější vinu ale nese špatně sestavený jídelníček. Zácpu způsobuje světlé pečivo, sladkosti a přemíra bílé mouky. Trpí jí osoby s nepravidelným stravováním, nedostatečným pitným režimem i osoby, které odkládají potřebu toalety. Vliv má i zanedbávání pohybu, stres nebo jiná onemocnění (štítná žláza, zánět) a léky.
Jak změnit jídelníček a rozhýbat střeva
Do stravy je nutné zařadit co nejvíce potravin s vysokým obsahem vlákniny a ohlídat pitný režim.
- Ovoce – přidejte švestky, hroznové víno, fíky, jablka, jahody, meruňky.
- Zelenina – pomáhá mrkev, řepa, červené a bílé zelí.
- Ovocné šťávy – čerstvé ovoce smíchejte s vodou, rozmixujte a popíjejte v průběhu dne.
- Luštěniny – ačkoliv způsobují plynatost pomáhají s vyprazdňováním z důvodu vysokého obsahu vlákniny. Zařaďte do jídelníčku hrách, fazole, čočku.
- Ječmen – pomůže zelený ječmen a naklíčená pšenice.
- Kvašené produkty – vyzkoušejte kvašené zelí, kimči nebo kefír.
Foto: Freepik