Rádi si pořizujete selfie? Rádi si často měníte fotku na profilu u sociálních sítí? Pozor na psychickou poruchu, která se nazývá selfitida. Je to nutkání člověka neustále se fotografovat a své fotografie rychle vkládat na sítě. Následně sledovat, jak okolí na fotografii reaguje.
Selfitida jako skutečná nemoc
S rozšířením sociálních sítí do společnosti proniká i řada nepříjemných fenoménů. Obsesivní pořizování selfie však bylo již vyhodnoceno, jako možná psychická porucha. Postižení jedinci podstupují terapii i medikaci. Jistě nebude trvat dlouho, kdy selfitida dostane své oficiální číslo diagnózy.
Proč lidé trpí selfitidou?
Prvním důvodem, proč jedinci často pořizují selfie je posílení vlastní sebedůvěry. Cítí se svým okolím nedoceněni a unikají do světa, který je jim částečně schopný kompenzovat chybějící pochvaly, které by měly primárně přicházet z rodiny a okolí. Dalším důvodem je touha po získání pozornosti. Osoby se budou stále více fotografovat v dramatičtějším prostředí, atraktivnějším oblečení a líčení nebo při bizardnějších situacích.
Běžné portréty velmi rychle vystřídají fotografie, které začnou odhalovat různé části těla nebo se jedinec začne fotografovat v situacích, co přímo ohrožují jeho život. Pozornosti nebude mít nikdy dost. Pořizováním selfie si jedinci vytvářejí a upevňují místo v určité sociální skupině ke které patří nebo ke které by chtěli patřit. To může vést i k posilování nejrůznějších extrémních skupin a agresivního chování.
Pokud získá osoba dostatečný počet kladných hodnocení má viditelně lepší náladu a touží po jediném. Proces zopakovat. Velmi brzo ji nebude žádný počet kladných hodnocení připadat dostatečně vysoký a začne se trápit tím, proč nemá pozitivních ohlasů ještě více. To, co na počátku bylo cestou k posílení sebevědomí později znamená větší pocity méněcennosti.
Cesta ze začarovaného kruhu vede přes jediné, přes opuštění virtuálního světa sociálních sítí ke skutečným sociálním kontaktům.