Parné léto máme za sebou, přesto nás stále provází dny s vysokými teplotami a bez deště. Proto se můžeme potýkat s problémy s nedostatečnou zálivkou našich plodin na zahrádce nebo našich okrasných květin. Málo zalévané rostliny hůře rostou, špatně plodí a jsou náchylnější k útoku parazitů a plísní. Proto je třeba dbát na dostatečnou zálivku.
Šroubovák jako špejle do těsta
Když zjišťujete, jestli je třeba bábovka hotová, použijete špejli – poté, co ji píchnete do těsta, zjistíte, zda je těsto dostatečně propečené.
Podobně můžete vyzkoušet i s pomocí šroubováku zjistit, zda je půda, ve které roste vaše zelenina nebo květiny, dostatečně vlhká. Když šroubovák zapíchnete rovně do země, měl by hladce projet zhruba do hloubky patnácti centimetrů. Pokud se to podaří, pak je to znamení, že má země dostatečnou závlahu. Jde-li to těžko a musíte na šroubovák hodně tlačit, pak je půda vyschlá a je potřeba ji lépe zalévat.
Jak na správnou zálivku
Rozhodně je vhodnější zalévat zahradu méně a častěji. Volte k tomu takový denní čas, kdy ještě (nebo už) slunce není v plné síle, aby vodu nezačalo hned vysušovat. Měla by mít možnost proniknout hluboko do půdy a osvěžit tak kořeny. Ideální je také zalévat odstátou vodou a lít vodu přímo na zem, nikoli ji rozstřikovat přímo po rostlinách.
Většině rostlin navíc obecně nedělá přímé slunce dobře, proto už při zasazování volte dobře místo, kam je umístíte. Vhodná jsou stanoviště, kam sluneční paprsky dosáhnou, ale rostliny jsou zároveň částečně chráněny stínem. Toto opatření zároveň umožní půdě, aby lépe uchovávala vodu.
Nezapomeňte půdu i vyživovat
I rostliny pěstované venku potřebují výživu, stejně jako pokojovky. Nemusíte je však hnojit drahými hnojivy kupovanými v obchodech. Bohatě jim bude stačit třeba klasický kompost nebo použití dřevěného popela – můžete ho buď rozsypat kolem rostlin a trochu přihrnout, nebo ho přidat do zálivky.
Foto: Shutterstock