Neznámé ovoce, které dokáže upravit cholesterol. Obsahuje tolik vitamínu C jako 30 pomerančů

Má protirakovinové účinky, zpomaluje stárnutí a zabraňuje padání vlasů. Kromě toho zlepšuje zrak a v dnešní době oceníte i další jeho vlastnost – posiluje imunitní systém. Že takové ovoce neznáte? To je docela možné. Bobulové ovoce amla, známé také jako amalaki, totiž zatím masovou popularitu nezískalo, přestože v jeho domovské Indii na něj nedají dopustit.

Amalaki, tedy indický angrešt, se v ajurvédské medicíně používá už tisíce let pro obnovu tělesné energie a síly. Jde o malou bobuli, která obsahuje koňskou dávku vitamínu C. V tomto ohledu je stejně silná jako třicet pomerančů.

Amla znamená v překladě kyselý a tato chuť při konzumaci skutečně dominuje, ale ucítíte i tóny hořkosti. V ústech ale nakonec překvapivě zanechá sladkou chuť.

Bezkonkurenční antioxidant

Amalaki je velmi bohaté na antioxidanty a díky nim chrání tělo před vlivem nebezpečných volných radikálů a pomáhá redukovat takzvaný oxidační stres. Antioxidanty mají rovněž antibakteriální vlastnosti, díky kterým detoxikují lidské tělo. Tyto bobule rovněž obsahuje hojně chrómu, jenž redukuje špatný cholesterol. Díky tomu udrží vaše srdce zdravé a silné.

Vitamíny a minerální látky

Indický angrešt se může pochlubit velkou koncentrací důležitých esenciálních aminokyselin. Obsahuje rovněž velké množství minerálních látek a vitamínů, zejména pak vápník, železo, fosfor, vitamín B1, B2 a C.

Vyléčí kašel a zápal plic

Díky vysokému obsahu vitamínu C může amalaki pomoct také při prochladnutí a kašli. Ajurvédská medicína využívá toto ovoce k léčbě těžké bronchitidy, zápalů plic a astmatu.

Pomáhá hubnout

Toto ovoce obsahuje vysoký podíl vlákniny, což z něj činí ideálního pomocníka při hubnutí. Podporuje totiž trávení a zasytí na delší čas.

Další zdravotní výhody amalaki

  • Redukuje cukr v krvi.
  • Léčí chronický kašel, astma a bronchitidu.
  • Využívá se při poruchách krvetvorby.
  • Příznivě ovlivňuje růst vlasů.
  • Přestože chutná kysele, pomůže proti překyselení žaludku.
  • Používá se při léčbě vředů, pálení žáhy a potížích zažívacího ústrojí.
  • Vysoký podíl vlákniny pomáhá při zácpě.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Zmírňuje kožní infekce.
  • Léčí nemoci močového ústrojí.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments