Nikdy nedávejte do karbanátků jednu věc. Většina lidí to ale stejně dělá a výsledek nestojí za nic

Málokteré jídlo se v našich končinách těší větší oblibě než právě dohněda propečené karbanátky s opravdu výraznou chutí masa. Důvodů takové obliby je pravděpodobně hned několik, přičemž jedním z těch nejčastěji skloňovaných je snadná příprava. Stačí vzít mleté maso, uplácat z něj karbanátky a hodit s trochou oleje na pánev.

Samotné hovězí neberte

Většina lidí se s přípravou karbanátků příliš nemaže a vyznává rutinní postup. To je ale možná základem problému, kdy z tohoto velmi chutného jídla zdaleka nedostaneme vše. Zdá se to téměř nemožné, ale v přípravě tohoto pokrmu se skutečně chybuje velmi často.

Základem karbanátků je pochopitelně směs, ze které je připravíte. Neobejdete se pochopitelně bez masa, ať už vepřového nebo mixu hovězího s vepřovým. Nikdy však nepoužívejte jen mleté hovězí maso. V takovém případě totiž budou karbanátky příliš suché.

Pokud si dáte čas od času karbanátky v restauraci, možná se divíte, proč chutnají o tolik lépe než u vás doma. Je to pochopitelně větší péčí v přípravě. Přitom ale není třeba dělat zásadní změny. Výrazně si pomůžete tím, když do masové směsi přidáte vysušený chléb. Dbejte však velmi dobře na to, aby byl chléb co nejsušší. Šťavnaté mleté maso totiž vyloučí velké množství vody, která se skvěle nasákne právě do suchého chleba. Alternativou je potom strouhanka.

Foto: Shutterstock

Nikdy čerstvý chléb

Mnozí si však z receptů pamatují jen to, že se má do karbanátků přidat chleba. A namísto sušeného sáhnou po čerstvém chlebu. To nelze popsat jinak než jako trestuhodnou chybu. Takový chléb totiž zdaleka neabsorbuje potřebné množství tekutiny z masa.

Z toho samého důvodu byste také chléb neměli máčet v mléce nebo ve vodě. Docílili byste totiž pouze toho, že maso bude až moc tuhé a po výživové stránce to také není to pravé ořechové.

Pokud se ptáte, jaký chléb se do karbanátků hodí nejlépe, tak potom vedle přídavného slova sušený musí zaznít, že by to měl být takový, který neobsahuje příliš mnoho kvasnic. Ideální je obyčejná šumava.

Opravdoví profíci své karbanátky ještě vylepšují dalšími přísadami. V případě, že si chcete opravdu moc pochutnat, přidejte do směsi syrovou bramboru. Karbanátky pak budou dokonale šťavnaté díky škrobu, který nastrouhaná brambora pustí. Stačí jedna větší brambora ne půl kila masa.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela
Daniela
2 let

Chleba do karbanátku ?