Maso je dnes nedílnou součástí stravy. Obvykle ho přitom máme ve zvyku skladovat v lednici, a to z nejrůznějších důvodů. Koupili jsme ho dříve, než ho budeme připravovat, případně nějaký kus zbyl. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) teď vydalo varování před způsobem, jakým lidé maso do lednice dávají.
Jak uskladnit maso v lednici
Cena masa neustále roste, a tak je v našem zájmu, aby se nám v lednici neznehodnotilo. Kromě toho může maso být kontaminováno nebezpečnými bakteriemi, které mohou přivodit vážné zdravotní problémy.
Co bychom tedy nikdy neměli dělat? Vlastně je to jednoduché, ovšem většina lidí to nedělá. Nikdy bychom neměli do lednice vkládat tepelně zpracované maso, aniž bychom ho předtím nenakrájeli. “Velké kusy masa, jako je například pečeně nebo kýta, je nutné kvůli chlazení rozdělit na menší kusy,” uvádí web CDC.
Zbytky masa by se měly skladovat v chladničce při teplotě 4,5 stupně a nižší, a to do dvou hodin od jeho tepelné úpravy. Pokud však bylo vystaveno teplotám vyšším než 32 stupňů, například ve vyhřátém autě nebo na letním pikniku, měli byste jej vložit do lednice do hodiny. Tímto způsobem předejdete množení bakterií. Aby se velké kusy dostatečně rychle ochladily a zastavil se nežádoucí bakteriální proces, je třeba maso nakrájet.
Nebezpečné bakterie v mase
E.coli a Salmonella jsou dva běžné typy bakterií, které se nacházejí v mase. Pokud někdo zkonzumoval takto kontaminované jídlo, může se u něj vyvinout otrava. Bakterie E.coli způsobuje průjem, infekci močových cest, respirační onemocnění a infekce krevního řečiště, zatímco salmonella může vést ke střevním onemocněním.
Některé skupiny osob jsou těmito bakteriálními onemocněními velmi ohroženy, mají těžký průběh a někdy dochází i k úmrtí. Jedná se zejména o děti mladší pěti let, dospělé ve věku 65 let a více, lidé s oslabeným imunitním systémem a těhotné ženy. “Pokud zvracíte, kroutí se vám hlava, máte průjem, krvavou stolici, horečku, tmavou moč, jste dehydratováni a tyto problémy přetrvávají více než dva dny, vyhledejte lékaře,” radí experti z CDC.
Je pochopitelné, že maso není možné skladovat navěky. Jeho trvanlivost se značně liší podle typu. Například uvařená slanina či klobása vydrží dobře uskladněné v lednici třeba i týden, ale jiné typy masa včetně drůbeže maximálně tři až čtyři dny.
Foto: Shutterstock, zdroje: CDC, USDA
No, to jsou zase rady. Mají nás snad za hlupáky. Nežijeme v Americe, kde musí být návod na všechno, ach jo 😭