Dnešní doba je z pohledu utrácení velmi složitá. Každý se snaží ušetřit a s tím je spojené i zastavení zbytečného plýtvání potravin. Mnohé z nich je možné konzumovat i po datu spotřeby. Toto datum je totiž dáno legislativou a především u potravin, které nemají charakter čerstvých produktů, se ve většině případů obávat nemusíme. Existuje ale několik druhů, u kterých se tímto ukazatelem řiďte.
Červené maso
Je známé, že tento druh masa je trvanlivější než kuřecí. Nicméně i zde je třeba dávat velký pozor. To, že již není vhodné ho konzumovat, poznáte na jeho zápachu i barvě. Datem spotřeby se rozhodně řiďte v případě mletého nebo mělněného masa. To totiž podléhá zkáze mnohem rychleji.
Pokud ho stihnete zamrazit ještě před ním, nemusíte si dělat starosti, v žádném případě to však neriskujte poté. Při rozmrazování dojde k rychlému množení nebezpečných bakterií a maso by se pro vás mohlo stát toxickým.
Čerstvé ryby
Tato potravina patří do zvláštní skupiny především proto, že velmi rychle podléhá zkáze. Koupíte-li si čerstvou rybu v supermarketu, dbejte na to, abyste ji zpracovali minimálně do 24 hodin od jejího pořízení. Je velmi citlivá na teplotní změny. Stane se tak snadno terčem bakterií, které vám mohou způsobit zažívací problémy. Kupovanou rybu nezamrazujte, i když je prodávána jako čerstvá, k jejímu prvnímu zmražení došlo při výlovu.
Vejce
Tato oblíbená potravina je velmi významná především z nutričního pohledu. Vejce můžeme použít přibližně měsíc poté, co došlo k jejich snůšce. Pokud si je ukládáte do lednice, třiďte je v lednici podle data expirace. Vždy vybírejte ta starší.
Je jasné, že tuto potraviny nemůžete zmrazit. Prodloužit životnost můžete zkusit uvařením před datem spotřeby. V tomto stavu vydrží další týden.
Mléčné výrobky
Sáhnete-li po čerstvém mléku nebo smetaně, vězte, že tato volba je skvělá především z důvodu chuti a zachování všech výživových hodnot. Je však nutné respektovat datum spotřeby, které je u čerstvých produktů velmi krátké. Naopak trvanlivé mléko vydrží až 6 měsíců.
Všechny tyto potraviny se ale začnou velmi rychle kazit, pokud je otevřete a nespotřebujete, v takovém případě doporučujeme jejich konzumaci do 24 hodin. Hlavním faktorem pro prodloužení data spotřeby u mléčných výrobků je pasterizaci. Ta u mléčných výrobků zajistí, že nedojde k okamžitému přemnožený bakterií.
Foto: Shutterstock, zdroj: Femme Actuelle
Čerstvé mléčné produkty? to myslíte ty umělotiny v supermarketech 😀 😀 😀