Kompostování posečené trávy je možné jen v menším množství. Proto ji majitelé velkých zahrad často vyhazují. Posečená tráva může posloužit jako cenné hnojivo, určitě se jí nezbavujte. Ukážeme vám, jak na to.
Program na několik odpolední, sečení
Mít u domu rozlehlou zahradu je radost, ale představuje to i spoustu práce. Od jarních měsíců k tomu patří i pravidelné sečení a sklízení trávy. První z činností vám usnadní kvalitní zahradní technika, sklízení, skladování a likvidování posečené trávy už je náročnější. V ulicích, kde panují dobré sousedské vztahy se dokonce střídají v sečení trávy v různých intervalech a posečená tráva se pak dělí hned do několika bio popelnic. Nemusíte se zabývat tak složitou logistikou, posečenou trávu můžete využít hned několika způsoby.
Dusíkaté hnojivo
Řada rostlin potřebuje obohacovat půdu dusíkem, posečená tráva je výborným zdrojem. Z posečené trávy vyrobíte zásobu hnojiva. Připravte si nádobu o velkém objemu, která není kovová, naplňte ji trávou zalijte vodou. Vše přikryjte a nechejte alespoň 2 až 3 týdny. Sceďte výluh a uskladněte. Před hnojením je nutné rozředit výluh vodou. Na jeden díl hnojiva vlijte 5 dílů vody a zalévejte.
Fermentované hnojivo z posečené trávy
Poněkud složitější je výroba fermentovaného hnojiva. Připravte plastový pytel, který je možné důkladně zavřít. Posekanou trávu na malé kousky vložte do pytle, naplněný by měl být asi ze dvou třetin. K trávě přidejte trochu hlíny nebo startér kompostu. Následně prostříkejte mírně vodou. Pytel uzavřete a dejte na teplé místo. Do pytle udělejte několik dírek. Proces fermentace bude trvat několik týdnů, pytel občas protřepejte a provlhčete. Po pár týdnech byste měli cítit kyselý zápach. Při úspěšném ukončení procesu bude obsah tekutý. Nařeďte jej vodou v poměru 1:10 a zalévejte záhony.
Pokud budete přidávat trávu do kompostu, myslete na to, že je nutné vrstvu trávy prokládat vrstvou zeminy nebo popela. Kompost je nutné pravidelně promíchávat a zvlhčovat.
Foto: Shutterstock, zdroj: lawnlave, epicgardening