Nosní sprej proti Covidu-19 má velký potenciál. Klinické testy už běží, v lékárnách může být začátkem příštího roku

Když se po světe rozšířila pandemie nového typu koronaviru, pustily se stovky a tisíce vědeckých týmů okamžitě do práce. Jedni začali s vývojem léků, další se věnovali vakcínám a další s různými experimentálními přípravky, které by měly pomoci proti nemoci Covid-19 bojovat. Jedním z těch nejslibnějších se přitom ukazuje být nosní sprej, který nepracuje s žádnou složitou chemií, ale jako účinnou látku používá kuřecí vaječné žloutky.

Ochrana skrz imunitní reakci kuřat

Za projektem nestojí jen tak nějací nadšenci, ale naprosté vědecké kapacity ze Stanfordské univerzity a Perthova lineárního klinického výzkumu. Jimi vyvíjený nosní sprej by měl lidi ochránit před infekcí koronavirem. Vědci počítají s tím, že by si ho lidé nastříkali do nosu před vstupem do rizikového prostředí, například nemocnice. Krátkodobý účinek kapek by je měl ochránit i tehdy, když by se s infekcí setkali.

Nosní sprej je aktuálně v první fázi klinických testů. Vědci za účelem vývoje infikovali kuřata proteinem SAR-CoV-2, který vyvolává masivní imunitní odpověď a vede k produkci specifických protilátek, jež jsou známé jako imunoglobulín Y (IgY). Velká část těchto protilátek se potom dostane do vajíček, jež vědci odeberou a integrují do sprejů či kapek. Tyto protilátky by teoreticky měly zablokovat virový protein a zabránit koronaviru v napadení buněk.

Podle profesorky chemické a systémové biologie Darii Moschy-Rosenové, která za výzkumem stojí, není možné nosní sprej brát jako všespásný prostředek. Nemusí dokonce ani přímo zabránit nákaze. Zasáhne však těsně potom a koronavirus na sliznici zneutralizuje. Může ho zcela zlikvidovat, případně významně snížit virovou nálož, což potom povede k maximálně lehkému průběhu nemoci.

Vakcínu nenahradí, ale doplní

Chystaný nosní sprej člověka ochrání také pouze krátkodobě. Zatím je předmětem testů, jak dlouho ochrana vlastně potrvá. “Nosní kapky nenahradí vakcíny ani opatření, jako je nošení roušek, dodržování odstupu a hygienu,” říká Daria Moschy-Rosen.

Přesto jsou vědci velmi optimističtí v tom, že by se tento nosní sprej mohl podařit a stát se masovou záležitostí. Může totiž ochránit zranitelné osoby do doby, než se k nim dostane očkování. Pozitivem je také skutečnost, že tento přípravek by nebyl příliš drahý. Náklady na dávku protilátek pocházejících od kuřat by vyšly přibližně na dvacet korun.

První testování na lidech se má uskutečnit už koncem tohoto roku. Pokud vše půjde tak, jak vědecký tým plánuje, mohl by tento nosní sprej být k dispozici už začátkem příštího roku.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments