Pěstujete okurky, ať už ve skleníku nebo na záhonku? Možná byste mohli dosáhnout ještě vyšší úrody. Až budete příště připravovat záhonek, nechte se inspirovat vertikálním pěstováním. Pokud vše uděláte správně, jistě se vám poštěstí a vaše úroda bude několikanásobná.
Jak vertikálně pěstovat okurky?
Jde o popínavé rostliny, a ty se budou popínat ať už je necháte růst horizontálně, nebo vertikálně. Stačí jim vhodná podpora. Ušetříte mnoho místa, navíc bude péče o rostliny mnohem snazší. V neposlední řadě se vám zvýší úroda. Jde do toho?
Vyberte správnou oporu
Výběr vhodné opory je velmi důležitý. Musí být dostatečně pevná, optimálně z pletiva, nebo z dřevěné palety. Pletivo je ideální, pokud bude mít navíc čtvercová oka 10 x 10 cm, budou se vám jednotlivé výhonky dobře přivazovat. Namísto dřevěné opory vám tato forma opory vydrží i na další sezóny.
Kam s nimi?
Zda budete pěstovat okurky ve skleníku nebo venku, to je na vás. Opora se dá umístit kamkoliv. Záleží i na prostoru, který máte pro okurky vyhrazený. Můžete postavit oporu kolmo k zemi, nebo ve tvaru střechy. Ideální je, aby byla našikmo – k rostlině se tak dostane více slunce a bude lépe prospívat.
Výhody vertikálního pěstování
Tímto způsobem pěstování se výrazně snižuje riziko napadení plísní. Rostliny budou lépe provzdušněné, zdravější, případné škůdce uvidíte rychleji, než když jsou listy na sobě. V neposlední řadě ušetříte místo ve skleníku nebo na záhonku. Je důležité dávat si pozor při zalévání, abyste nezalévali i listy a stonky.
Jak se o okurky starat?
Základ je pravidelná zálivka a přiměřené hnojení. Na okurky můžete použít například hnojivo, které si vyrobíte z droždí. Připravte si 1 l vody, 100 g droždí a nechte vykvasit do druhého dne. Zřeďte 4 litry vody a připravené hnojivo využívejte jako zálivku. Okurkám se bude dařit ještě lépe.
Foto: Shutterstock
Hm, takto pěstuju okurky už cca 20 let – a nejen okurky…v deštivých letech, což byly poslední dva roky (a ten letošní bude asi taky) je to jediná možnost, jak se vyhnout plísni.