Lepší zprávy střídají opět ty špatné. Zatímco v Itálii už třetí den za sebou klesl počet nových případů, a přestože je stále velmi vysoký, zdá se, že přijatá opatření konečně zabrala a za několik týdnů by země mohla být z nejhoršího venku.
Nešťastné vyhlídky světové metropole
Jenže koronavirus už si našel živnou půdu v jiných částech světa. Zrádnost epidemie ukazuje i skutečnost, že takřka zničehonic se jejím centrem stalo “hlavní město světa” New York, které představuje světové finanční centrum.
Problém tohoto města, stejně jako dalších částí Spojených států amerických, spočíval v počátečním nedostatku testů. Země se tak utěšovala, že zde čísla nakažených zdaleka nejsou tak vysoká jako v evropských zemích. Jenže když se před pár dny s testováním začalo opravdu poctivě, výsledky byly šokující. Za pouhý jeden den se počet oficiálních nakažených zvedl o 3954. Dnes už má New York přibližně 12 tisíc případů. Vzhledem k tomu, jak rychle čísla bobtnají už od samého počátku, a nerozjíždí se pomalu jako třeba v Evropě, mají experti zato, že koronavirus zde už nějakou dobu zcela nepozorován řádí.
“Vidíme explozi případů v New York City,” prohlásil starost města Bill de Blasio. Přitom jde podle všeho jen o naprostý začátek. “Poslední čísla odrážejí pouze špičku ledovce,” prohlásila Theodora Hatziioannou, která působí jako profesorka virologie na Rockefellerově univerzitě, která sídlí na Manhattanu.
“Uvědomte si, že podle odhadů každá infikovaná osoba přenese virus na dva až tři další lidi, kteří ho přenesou na další, a pak pochopíte gigantický rozměr celého problému.”
Při zkušenosti, kterou máme z Itálie, se počet nakažených ještě před zavedením přísnějších opatření jeví hrozivě. Itálie určitá karanténní opatření zaváděla už po desítkách objevených případů – a přesto to nakonec dopadlo katastrofickým přetížením zdravotního systému a stovkami mrtvých každý den.
Počty jsou neúprosné
Spojené státy americké ale mohou ukázat ještě mnohem vyšší úroveň koronavirové epidemie. Theodora Hatziioannou si vytvořila velmi konzervativní model. Ten počítá s tím, že nakaženo bude 15 % z celkových 8 milionů lidí žijících v New Yorku. To je přibližně 1,2 milionu, z nichž 240 000 bude potřebovat zdravotní péči, přičemž 48 000 bude mít pravděpodobně vážné dýchací problémy.
Situaci rozhodně nenahrává ani fakt, že New York má i na poměry USA velmi staré obyvatelstvo. A jak známo, právě senioři nad 80 let patří k nejohroženější skupině. Smrtnost v jejich případě dosahuje více než 20 %.
“Pokud všichni onemocní přibližně ve stejný čas, pak nevidím možnost, jak by to zdravotní systém New Yorku mohl zvládnout,” uvedla Hatziioannou.
Starosta města Bill de Blasio v médiích popustil uzdu své frustraci, když prohlásil, že lékařské pomůcky jako ventilátory a respirátory dojdou počátkem dubna. “Říkám vám, za dva až tři týdny nebudeme mít vůbec nic.” Situace je podle něj kritická, a tak vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby do města poslal armádu.
Podle střízlivých odhadů by celý stát New York mohl potřebovat 37 000 ventilovaných lůžek. K dispozici jich ale aktuálně má pouhé 3000.
V úvahu by mohla připadat koncentrovaná federální pomoc New Yorku. Jenže to by USA nesměly mít další doutnající centra epidemie. Nedostatkové prostředky tak bude třeba distribuovat do různých míst.
Foto: Freepik