Nykturie aneb když vás časté noční močení nenechá vyspat. Jak si pomoct sám?

Nykturie patří mezi velmi časté poruchy dolních močových cest. Projevuje se tím, že pacient chodí pravidelně v noci močit, a to jednou i několikrát. Standardním stavem přitom je přečkat noc bez nucení na močení.

Koho nykturie postihuje?

Opět platí, že nykturie si příliš nevybírá, nicméně s věkem se její pravděpodobnost citelně zvyšuje. Proto nykturií trpí více než polovina lidí ve věku nad 50 let. Poměrně běžná je nykturie ale také u dětí. Nykturie bývá často spojena také se syndromem hyperaktivního močového měchýře.

Čím je nykturie způsobena?

Možných příčin je hned několik. Častou příčinou bývá noční polyurie, kdy pacienti produkují větší množství moči než se vejde do jejich močového měchýře. Nykturii může způsobit ale také nízká kapacita močového měchýře či různé poruchy spánku.

Problémy spojené s nykturií

Mnozí nykturií trpí a příliš jim to nevadí – chodí například běžně jednou v noci na záchod. Následně usnou a nemají ráno žádný problém. V řadě případů je ale průběh nykturie komplikovanější. Častější noční vstávání může vyústit v únavu, závratě nebo poruchy koncentrace během dne. Může s tím být spojeno také obtížné usínání po vymočení.

Léčba nykturie

Pokud vás nykturie zatím příliš neobtěžuje, ale přesto byste s nočním močením chtěli něco dělat, můžete to zkusit pro začátek sami. Mohlo by stačit omezit příjem tekutin, zejména těch s obsahem kofeinu či alkoholu, několik hodin před spaním. Pijte standardně nebo i více přes den, ale tři až čtyři hodiny před usnutím už ne.

Pokud tento postup nezabere, je dobré navštívit urologa, který předepíše některý z léků s účinnou látkou, například desmopresin.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments