Spekulace se potvrdily. Smartphony, na kterých jsou mnozí závislí a málokdy je dají z ruky, vyzařují nebezpečné vlny.
Radiace
Radiace je směrová energie, která se šíří rychlostí světla. Je všude okolo nás, elektromagnetické záření vychází z mikrovlnné trouby, mají ho na svědomí rádiové vlny, známe ultrafialové záření, infračervené nebo rentgenové. Některé vlny mohou procházet zdmi, jiné lidmi. Jiné zase většinou materiálů neprochází.
Ionizující a neionizující záření
Některé záření má schopnost chemicky měnit materiály – jde o záření ionizující – a jako takové je škodlivé. Naopak neionizující, jako jsou mikrovlny nebo rádiové vlny, je neškodné – nemění podstatu látek.
Jak je to se smartphony?
Přesto, že běžně jsou rádiové vlny neškodné, cílené záření je škodlivé. Již dva Watty na kilogram nás mohou ovlivnit. Nejvíce ve chvíli, kdy telefonujeme a držíme zařízení blízko u hlavy. Bohužel nás do jisté míry ovlivňuje, i když máme telefon pouze v kapse, blízko u těla. Vhodnější je nosit ho v kabelce nebo batohu a k telefonování používat sluchátka. Mobilní telefony vyzařují různé hodnoty, od 0,47 Wattu na kilogram až po 1,79 Wattu na kilogram.
Jak omezit škodlivé záření?
Noste je v kabelce nebo batohu, dál od těla. Pokuste se snížit dobu, kterou u smartphonů strávíte. Snažte se především mít telefon dál od hlavy. Vyhýbejte se telefonování v uzavřených místech, jako jsou automobily a další dopravní prostředky. Tam, kde musí vlny přecházet přes další materiál, vysílají větší výkon. Dalším doporučením je nespat s mobilním telefonem u hlavy, pokud možno nemít ho v ložnic – pokud ho potřebujete využít jako budík, Nastavte si režim letadlo.
Děti a těhotné ženy
Obzvlášť důležité je ochránit těhotné ženy a děti. Zvlášť pokud těhotné ženy často telefonují nebo si pokládají telefon přímo na bříško, mohou ohrozit normální vývoj mozku dítěte a ovlivnit problémy do budoucna.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cancer