Ceny potravin jsou velkým problémem dneška a většina zemí se snaží dělat něco pro to, aby utlumila dopady tohoto nepříznivého jevu na vlastní obyvatelstvo. Například v Polsku snížili daň z přidané hodnoty, v důsledku čehož tam jezdí nakupovat lidé z širokého okolí, a to včetně České republiky.
Nadšení vystřídalo zklamání
Někde však svým občanům ještě paradoxně přihoršili, ačkoliv to pravděpodobně nebyl záměr. Jistě jste si všimli, že Chorvatsko začátkem tohoto roku vstoupilo s velkou pompou do eurozóny. To znamená, že se v zemi začalo platit jednotnou měnou euro.
Zatímco o silvestrovské noci to Chorvati kvitovali s povděkem a byli vděční za to, že se stávají plnohodnotnými členy společenství, už za pár hodin, když poprvé vyrazili do obchodů vybavených novými cenovkami, dost možná litovali.
A teď je celá země doslova pobouřená z toho, co se to vlastně stalo. Kdo nevěřil tomu, že euro přinese drahotu, může se o tom v Chorvatsku přesvědčit na vlastní kůži. Na sociálních sítích a v médiích se množí názorné příklady toho, jak obchodní řetězce a provozovatelé služeb zneužili situace, aby si vylepšili marže.
Ceny vyletěly
Nic platné není ani to, že směnný kurz vůči euru je pěvně stanovený na 7,53 kuny za euro. Obchody a restaurace ceny zaokrouhlily, a to často velmi vysoko. Například káva koncem minulého roku vyšla na 13 kun. Teď stojí dvě eura. To ve starém vyjádření znamená nárůst o dvě kuny, tedy o patnáct procent.
Tuto skutečnost navíc přiznávají i zástupci samotného státu. Ministr hospodářství už se nechal slyšet, že situaci řeší. Není podle něj prý možné, aby v současné krizi někdo zkoušel vydělávat na zavedení nové měny. Inflace byla vysoká už tak. Ve hře prý dokonce zavedení cenových stropů.
Kdovíjak pozitivní zprávou to není ani pro turismus v zemi. Všude se teď mluví o tom, jak je v Chorvatsku draho. To platilo už v minulém roce, ale teď se situace vyšponovala ještě víc.
Foto: Shutterstock
A on to vážně nikdo nečekal? Podívejte se co udělali řetězce u nás . Mnoho potravin se zdražovat nemuselo ,ale zdražilo se a ještě a y to vše bylo dražší ,tak se na každém zboží zmešili gramáže . To co stáli 35,-kč a bylo toho půl kyla tak teď stoji 65,- kc a váží to 400 g . Super co a zahraniční řetězec spoléhá na dvě věci ,že čech je hlupák který si nechá vše líbit a dále má jistotu ,že vláda určitě nezadáhne. Protože vrámci svobodného podnikání nás mohou odírat jak se jim chce a nikdo je nepotrestá.