Konzervační prostředky, které se přidávají do instantních pokrmů, spolu s vysokou hladinou sodíku a nízkou výživnou hodnotou, představují cestu k takzvanému metabolickému syndromu. Ten s sebou přináší výrazně vyšší rizika mozkové mrtvice, cukrovky a infarktu.
Rychlá pomoc, když není navařeno
Uspěchaný den a večer chybějící energie. Kdo by chtěl ještě stát hodinu u plotny? Výsledkem je, že čím dál častěji sáhneme po instantních potravinách. Polévka ze sáčku, instantní bramborová kaše, mražená pizza, rybí prsty, instantní kaše pro děti a někdy nudle s kečupem. O gurmánském zážitku nemůže být řeč, a ještě škodíte zdraví.
Rizika instantních směsí
Instantní směsi a potraviny jsou přímo nevhodné pro děti do 3 let. Vyhnout by se jim však měly i osoby starší.
Instantní pokrmy mají vysoký obsah sodíku, malé množství vitamínů a minerálů a vysoký glykemický index, to znamená, že po takové potravině budete mít brzy nezvladatelný hlad a touhu po sladkostech. Pokrmy jsou chudé na bílkoviny, ale bohaté na glutamáty (látky zvýrazňující chuť).
Potraviny bohaté na cukry, tuky a sůl s přídavkem barviv, emulgátorů, regulátorů kyselosti, zahušťovadel a zvýrazňovačů chuti jsou receptem na poškození buněk. V těle začnou probíhat zánětlivé procesy, osoby trpí vyšším krevním tlakem, vysokým cholesterolem a mají vyšší riziko cukrovky a obezity.
Královna instantního pekla, instantní nudle
Řada studií upozorňuje na to, že osoby, které ve velké míře požívají instantní nudle, neúměrně tloustnou, mají vyšší riziko srdečních onemocnění, cukrovky nebo mozkové mrtvice.
Zvýšenou konzumací instantních nudlí jsou více ohroženy ženy, to z důvodu jiné hladiny hormonů v těle.
Rizikem je konzumace zmíněných nudlí už dvakrát týdně.
Instantní potraviny v jídelníčku
Pokud se instantním potravinám nemůžete vyhnout, je třeba pohlídat, aby byl denní příjem zeleniny minimálně 400 gramů a denní příjem ovoce 200 gramů. Zároveň je třeba chápat instantní pokrm jako mimořádnou situaci, ke které se uchýlíte maximálně jednou týdně.
Foto: Freepik