Možná si říkáte, že banky jsou v dnešní době tak masivně zabezpečené, že už jim nehrozí nějaké zvláštní nebezpečí. Ostatně, v podstatě pryč jsou i dříve běžné případy, kdy byla nějaká banka fyzicky vyloupena. Dnes už je totiž většina peněz v podstatě virtuálních, takže kdovíjaké částky na samotných pobočkách ani nejsou.
Peníze jsou pryč
Ovšem nejrůznější šíbři a šibalové se přenesli do digitálního prostoru a i zde mohou napáchat velkou neplechu. V České republice se o tom dnes a denně přesvědčují mnozí klienti bank, kteří v důsledku určité naivity či neopatrnosti přijdou klidně o veškeré úspory. A to v podstatě za chvíli, jako lusknutím prstů. Nikdo už jim je nevrátí. Jednoduše byli chyceni do jedné z mnoha pastí, které dnes podvodníci líčí na přístupy do internetového bankovnictví.
Představte si ale, že i dnes může být v podstatě vykradena samotná banka, a to právě i po internetu. Jak se teď ukazuje, přihodilo se to oblíbené instituci Revolut. Ta dříve fungovala jako platební aplikace, ovšem dnes má již status klasické banky, byť stále funguje velmi moderním způsobem.
Jak se ale ukázalo, Revolut měl ve své aplikaci velkou chybu, a to poměrně dlouhou dobu. To se podařilo využít přinejmenším jedné organizované skupině, která tak z banky vytáhla neuvěřitelných 20 milionů dolarů. To je, v závislosti na aktuálním směnném kurzu, kolem 450 milionů korun.
Podivné fungování
Je přitom skutečně zajímavé, jak k tomu docházelo. Někdo si totiž všiml zajímavé chyby, která se při placení kartou Revolut vyskytovala. Šlo o to zaplatit takovým způsobem, aby došlo k odmítnutí platby na straně obchodníka. Tehdy banka platbu refundovala, přestože k jejímu provedení reálně nikdy nedošlo.
Na účtech, které byly do celé záležitosti zapleteny, tak v podstatě přistávaly nové a nové peníze, aniž by kdokoliv nějaká platba reálně proběhla. Je přitom těžko uvěřitelné, že vše se dařilo provádět po dobu několika měsíců, než si toho tedy někdo všiml a díru zalepil.
Čtěte také: V Česku najednou zavřela oblíbená banka. To nikdo nečekal, do svého účtu už se nepřihlásíte
Podle kritiků to něco vypovídá o fungování Revolutu jako takového. Dle mnohých jde stále o dosti chaotickou instituci, kde dochází k podivným věcem. Těší se v podstatě konstantní pozornosti různých regulátorů, a to za nejrůznější pochybné platby, které se přes ní provádějí. Naopak běžní klienti si často stěžují, že jim je bezdůvodně zablokován účet, aniž by ho pak dlouhé týdny nebo měsíce dokázali zprovoznit.
Foto: Shutterstock