Oblíbená banka Čechů má velké trable. Může přijít o licenci a skončit

Starý bankovní svět je dnes považován div ne za přežitek. Zejména současní mladí příliš nechápou, proč by měli svěřovat své peníze velkým tradičním a neprůhledným institucím, které čas od času udělají nějaký ten průšvih a musí být zachraňovány za peníze všech. Obzvlášť v době kryptoměn to vytváří zajímavá dilemata.

Nevyjasněné peníze

Ovšem být zcela mimo systém pouze v kryptu není příliš praktické, protože to zatím není moc použitelné v reálném světě. Také proto vznikly nejrůznější aplikace, které řešily finance moderním způsobem. Tou asi největší se stal Revolut, přičemž je skutečně zajímavé a možná i bizarní, že ten se sám nakonec stal bankou.

Pravdou je, že mezi mládeží má dnes Revolut takřka každý, protože jde o ideálního pomocníka pro správu financí. Jeho základní funkce jsou bezplatné, umožňuje velmi rychlé převody a také kurzové směny bez přirážek, kterými jsou běžné banky proslulé. Ovšem také několikrát čelil podezření, že se přes něj například perou peníze a příliš jistoty nedávalo ani to, že zakladatelem této dnes již globální společnosti je Rus.

Teď se Revolut dostal do nemalých potíží, protože se přišlo na velké nedostatky v jeho účetnictví. Zjistilo se, že transakce za přibližně 540 milionů dolarů nejsou dostatečně ověřené a není tak znám účel, k čemu sloužily. Je přitom zajímavé, že souvisejí s kryptoměnami, což také není zrovna důvěryhodné.

Foto: Shutterstock

Hodně oblíbená věc

Britská centrální banka, od které Revolut kdysi dostal bankovní licenci, už má všech těchto problémů podle všeho dost a podle některých informací zvažuje, že společnosti licenci odejme.

Pravdou je, že Revolut má ještě druhou nohu na evropském trhu, protože vlastní také litevskou bankovní licenci, pod kterou je drtivá většina českých účtů, jichž jsou odhadem stovky tisíc, což z této firmy činí významného hráče na tuzemském finančním trhu. Pakliže by se ale potíže potvrdily v Británii, je klidně možné, že může přijít i o evropskou licenci.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“a příliš jistoty nedávalo ani to, že zakladatelem této dnes již globální společnosti je Rus.”

Jednak ne zakladatelem, ale spoluzakladatelem, a druhak to není Rus. Sice měl britské i ruské občanství, ale ruského občanství se vzdal po napadení Ukrajiny Ruskem.