Oblíbená česká banka zčistajasna krachuje. Dělala divné věci, klientům jde o velké peníze

Když člověk ukládá své peníze do nějaké banky nebo záložny, dává si obvykle dobrý pozor na to, aby tato instituce měla co nejlepší renomé a aby si byl maximálně jistý, že jsou jeho prostředky v bezpečí. Právě proto obvykle volíme velké bankovní domy, a to navzdory tomu, že často nenabízejí ty nejvýhodnější služby.

Účty tam mají známí lidé

Ale co je lepší: mít o procento nebo dvě na spořicím účtu více, ale s určitým rizikem, že to může být všechno fuč, nebo horší podmínky, ale s jistotou, že banka nikdy nezkrachuje. A v případě takové České spořitelny nebo ČSOB si opravdu můžete být jistí, že banka nezkrachuje, jelikož jde o systémově důležité společnosti, které navíc velmi dbají o svou stabilitu. Nehledě na to, že kvůli tomu na ně bedlivě dohlíží i Česká národní banka.

Překvapivě je tu ale stále určité množství bankovních institucí, které tu a tam zkrachují. Vedle nedávného kolapsu Sberbank jde většinou o družstevní záložny, což jsou ale v podstatě také svého druhu banky, respektive plní prakticky stejnou úlohu.

Aktuálně se řeší případ Podnikatelské družstevní záložny. Jak se v posledních měsících ukázalo, v této malé kampeličce mělo účet až podezřele mnoho prominentních osobností. Skoro to vypadalo jako nějaký uzavřený systém pro vyvolené. A skutečně, jak odhalil časopis Reportér, mezi těmito lidmi z vysokých pater byznysu a politiky probíhaly často zvláštní transakce.

Už to všechno lítá

A aby toho nebylo málo, kampelička vedla účty i velmi podezřelým společnostem, které například z klientů vylákaly investiční prostředky, aniž by jim je kdy vrátily. Dále tu potom byly firmy, které podle všeho zcizily stovky milionů korun určených na pomoc Ukrajině.

Na to už se nemohla dívat Česká národní banka, která zahájila řízení o odnětí licence Podnikatelské družstevní záložně. Tato řízení jsou obvykle úspěšná a končívají krachem té které instituce. Ostatně, družstevníci už si svolali schůzi, na které budou řešit, zda záložnu neposlat rovnou do likvidace.

Čtěte také: Češi musí fofrovat do své banky. Kdo si nevyřídí důležitou věc, přijde v roce 2024 o spoustu peněz

Pochopitelně se tu bude hrát především o peníze nad rámec pojištění vkladů. Úložky do přibližně 2,5 milionu podléhají pojištění. Cokoliv nad už ale nikoliv. Stejně tak ale všem propadnou i členské vklady, které pojištěny nejsou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments