Jíme, proto abychom žili. Ne naopak. A přesně tomuto tvrzení bychom měli přizpůsobit životní styl a jídelníček. Proto se dnes podíváme na oblíbená jídla, která nám sice přinášejí krátkodobé uspokojení, nicméně v dlouhodobém horizontu pomalu likvidují naše zažívání. Zažívacímu traktu prospívá dostatek tekutin, spánku, regulace stresu a samozřejmě správná strava. Čemu se ale raději vyhnout?
Alkohol
Příležitostná sklenka vína nebo nedělní pivo samozřejmě nevadí, ale pravidelné pití alkoholu ve větším množství může mít na střeva trvalé účinky. Některé alkoholické nápoje totiž nejen narušují normální trávení, ale lidé, kteří si dopřávají alkohol v hojnější míře, mají ve svém trávicím systému méně kolonií zdravých bakterií.
Potraviny s přidaným cukrem
Sušenky, bonbony, čokolády, džusy, limonády, ale také ochucené jogurty, některé druhy cereálií, překvapivě také kečup nebo jídla z fastfoodů. Všechny uměle doslazované potraviny mohou poškodit zdraví střev a vést k dalším zdravotním komplikacím. Cukr narušuje vyvážené zažívání a v důsledku jeho nadměrném příjmu se může dostavit také nadýmání a další nežádoucí účinky. Navíc tělo je mnohem náchylnější k nemocem.
Umělá sladidla
Ta mohou některým provést medvědí službu. Sice šetříte kalorie a hubnete, ale na myších byla provedena studie, která ukázala, že konzumace umělých sladidel mění střevní mikroflóru, což může vést k rozvoji intolerance lepku.
Zpracované maso
Maso je výborným zdrojem bílkovin, leč není maso jako maso. To zpracované, například salámy, klobásy nebo slanina způsobuje střevům problémy kvůli obsahu nasycených tuků. Více nasycených tuků znamená méně bakteriální bohatosti a diverzity ve střevech, což je špatně.
Sójový olej
Najdeme ho v margarínech, salátových dresincích, majonézách a mražených potravinách. Sójový olej sice obsahuje omega 6 nenasycené mastné kyseliny, nicméně zároveň snižuje hladiny dalších dvou druhů bakterií zodpovědných za metabolické zdraví. Potraviny se sójovým olejem proto konzumujte s mírou.
Foto: Shutterstock, zdroj: www.eatthis.com