Oblíbený lék na bolest a kašel může poškodit mozek a játra. Lékařka vyslovila varování

V dnešní době není bolest žádným velkým problémem. Když už člověka přepadne, jednoduše sáhne po některém z volně dostupných léků, kterých lékárny nabízejí přehršle. Je pravdou, že jde o obrovskou pomoc v řešení každodenních problémů, mezi které se počítá třeba i horečka, bolest v krku nebo kašel. Málokdo už se ale zabývá tím, že i tyto léky mají vedlejší účinky. A v některých případech nejsou zrovna malé.

Problémem je závislost

V případě léků na bolest nejde ani tak o to, že by se vypořádaly s původcem problémů. Je třeba si uvědomit, že pouze potlačují příznaky, jimiž na chorobu reaguje vaše tělo. Často jde přitom o obranné mechanismy, jako je třeba právě horečka.

Jedním z velmi oblíbených léků je také kodein. Ten už je ve většině případů na předpis, ale lékaři ho obvykle poskytnou bez většího váhání. Pokud vás trápí dlouhotrvající bolest, obvykle ho dostanete předepsán. Bohužel to ale implikuje i to, že budete tento lék užívat dlouhodobě. Většinou se totiž předepisuje poté, co volně prodejné léky neúčinkují.

Kodein má v léčbě většinou skutečně dobré účinky, na druhou stranu to ale není žádný “slabý čajíček”, a tak je nutné ho předepisovat i užívat s rozvahou. Farmaceutka Giulie Guerrini před tímto lékem do značné míry varuje. “Kodein představuje léčivo, u nějž je na místě opatrnost, protože stojí za jedním velkým problémem, kterým je závislost, již způsobuje,” uvádí Guerrini pro server Express. “Na kodeinu se můžete stát závislými, a pokud se tak stane, způsobí vám to velké fyzické a mentální potíže, jako je poškození jater, ledvin nebo slinivky.

Foto: Shutterstock

Užívejte s rozvahou a jen krátkodobě

Ve výsledku si tak užíváním kodeinu můžete uškodit ještě více, než jaké jste předtím měli potíže, jež jste s jeho pomocí léčili. Podle některých studií ovlivňuje kodein také funkce mozku. Tento klíčový orgán může rovněž poškozovat, což následně většinou vede k úzkostem nebo depresím.

Lékařka proto radí zacházet s kodeinem velmi opatrně a používat ho pouze v případech, kdy už nejde jinak. Rozhodně by se jím bolesti či kašel neměly léčit běžně. Pro takové případy jsou určeny voně dostupné léky, jež možná nejsou tak účinné, ale ani agresivní. Užívání kodeinu je také vhodné omezit na dobu několika dní, než zažehnáte to nejhorší. Dlouhodobé užívání se v žádném případě nedoporučuje.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments