Farmacie nabízí léky na tlumení bolesti v mnoha variantách a my je užíváme. Zejména ty obsahující ibuprofen a paracetamol, užívané ke zmírnění horečky.
Bolest
Bolest je výsledkem probíhajících procesů v nervovém systému. Varuje nás, že v těle není něco v pořádku. My to ale umlčíme pilulkou a příčinu bolesti nezjišťujeme ani neřešíme. I léky potlačující bolest mají vedlejší účinky.
Studie Ohio State University
Američtí psychologové z univerzity v Ohiu pod vedením Baldwina Waye sledovali změnu psychiky lidí pod vlivem acetaminofenu, základní účinné složky paracetamolu, který se nejčastěji prodává jako paralen. Dobrovolníci z řad vysokoškoláků vypili před testy nápoj. Polovina dostala paracetamol, jiní placebo. Po hodině účinky paracetamolu nastoupily a začaly testy. Studenti byli pod vlivem paracetamolu méně vnímaví k fyzické bolesti a rušivým vlivům z okolí v podoběnepříjemného zvuku. Navíc předpokládali, že zvuk nevadí ani lidem kolem. Paracetamol oslabuje empatii.
Léky proti bolesti odstraňují soucit
Pak dobrovolníci četli 8 příběhů, kde hrdinům byla způsobena nějaká újma, třeba bolestivé zranění nebo ztráta blízké osoby. Po paracetamolu byli lidé utrpení méně vnímaví. Další pokus zkoumal vnímání spravedlnosti v mezilidských vztazích. Dobrovolníci se krátce setkali s trojicí lidí, pak se sledovali při hře, kde byli svědky toho, že dva hráči třetího spoluhráče vyloučili ze spolupráce. Pak hodnotili míru utrpení vyloučeného hráče. I zde paracetamol empatickou reakci oslabil.
Bez empatie i radosti
Lék oslabuje i naši empatii. Podle dalších studií paracetamol oslabuje i pocity radosti. Obojí ale patří k emocím, které jsou nedílnou součástí života a významně posilují mechanismy, na kterých lidská civilizace stojí a padá. Po lécích jsme často nevrlí a lhostejní. Polykáním pilulek zaháníme i bolest zad a kloubů ze sezení u PC a TV. Jenže fyzická i psychická bolest je a vždy byla nedílnou součástí lidského života. Tohle je jen paracetamol. Dovedete si představit, co dovedou jiné léky?
Foto: Freepik