Oblíbený sýr v Česku nečekaně končí. Už si ho nikdy nekoupíte

Plísňové sýry jsou velmi oblíbené. Vždyť kdo si rád nepochutná na hermelínu, camembertu nebo brie. Proto je smutnou zprávou, že za pár let už si je v současné podobě zřejmě nekoupíme. A to přitom sýr typu camembert loni v Česku oslavil kulaté stoleté jubileum. Přesně tak dlouho už si totiž můžeme na lahodném sýru s bílou plísní na povrchu, vyrobeném u nás, pochutnávat.

Hermelínu už je 100 let

A celých 100 let se vyrábí stále na stejném místě – v Hesově u Přibyslavi. Hesenští sýraři ale museli nejprve přizpůsobit výrobu chuti českých strávníků a tak původní recepturu trochu upravili. Například používají místo čerstvého mléka pasterizované. V roce 1946 začali tento vylepšený druh camembertu prodávat pod názvem Hermelín. A toto jméno se tak ujalo, že už se tak u nás říká v podstatě všem plísňovým sýrům.

Plíseň, která se neumí množit

Bohužel po tak dlouhé době nastala situace, kdy plísně Penicillium camemberti, které jsou základem všech hermelínů i camembertů, jsou na pokraji vyhynutí. Přestože se totiž využívají desítky let, samy o sobě se v přírodě nevyskytují a nejsou schopny se přirozeně rozmnožovat.

Veškeré jejich dělení se odehrává v laboratořích metodou, která připomíná řízkování. A toto mnohaleté klonování vede podle vědců k nežádoucím genetickým mutacím, které ohrožují jejich životaschopnost. Jedna nepříjemná nemoc by tak mohla zničit celou populaci Penicillium camemberti. A je čím dál obtížnější získat plísně tolik, aby zvládla pokrýt celou žádoucí spotřebu. Tento stav se bohužel netýká jen sýrů s bílou povrchovou plísní, ale i například oblíbené gorgonzoly, která má plíseň uvnitř.

Stejný sýr – jiná chuť

Naštěstí má tato situace řešení ve využívání jiných plísňových kmenů, jako je například Penicillium biforme. Ten se nachází přirozeně v mléce, nabízí širší variabilitu a hlavně se umí přirozeně rozmnožovat. Takže pravděpodobně o naši oblíbenou lahůdku nepřijdeme. Jen se může stát, že sýry budou vypadat i chutnat odlišně, než jsme dosud byli zvyklí.

Je ale důležité si i na tomto příkladu uvědomit, jak je biodiverzita důležitá nejen pro ekosystémy, ale i pro potraviny. Dobrou zprávou je, že i když je budoucnost plísňových sýrů v současnosti nejistá, zcela určitě není beznadějná. Výrobci určitě najdou cestu, jak tuto oblíbenou pochoutku zachovat nejen nám, ale i příštím generacím. I když možná bude trošku jinak chutnat a asi i vypadat. Pravděpodobně se budeme muset rozloučit s jejich bílou barvou.  

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments