Hlavní sezóna zázvoru již začala a stále více lidí na něj zejména na podzim a v zimě nedá dopustit. Jeho léčivé účinky jsou neoddiskutovatelné a je jen málo přírodních látek, které dokáží tak skvěle léčit nachlazení a problémy s ním spojené. Každý by si však měl dávat dobrý pozor na to, kolik zázvoru konzumuje. A někdo by se ho měl raději vyvarovat zcela, protože je pro něj škodlivý.
Zázvor je jedním z nejvýznamnějších a nejpoužívanějších koření na světě, i když jeho původ není jasný. Konzumujeme jej kdykoli během celého roku. V zimě oceníme zázvorový čaj, v létě nás osvěží zázvorová limonáda a po celý rok si pochutnáváme na zázvorových bonbonech. Po každé má na náš organismus blahodárné účinky. Zmírňuje nadýmání, působí preventivně proti některým chorobám, bojuje s nevolností a snižuje hladinu cukru v krvi.
Zázvor není pro všechny
Zázvor se obecně doporučuje každému. S výjimkou těhotných žen. Některé studie nedoporučují zázvor, který by nemusel být pro ženu a její nenarozené dítě pozitivem. Poraďte se raději se svým lékařem.
I citlivější lidé by měli být opatrní. Zázvor u nich může vyvolat různé záněty v ústech. Jakmile sníme zázvor, tělo se začne zahřívat a může tak dojít k podráždění sliznic. Ty jsou v důsledku toho náchylnější k zánětům.
V každém případě vždy záleží na množství, které zkonzumujete. Platí to v případě těhotných žen i citlivějších lidí. Ze zázvoru se totiž můžete předávkovat a neměly by se kombinovat s jinými léčivy. Podle odborníků by se mu měly vyhnout děti do dvou let a není dobrý ani pro diabetiky.
Nepřekračujte toto množství
V sušené formě byste neměli přesáhnout denní dávku 1 gramu a co se týče čerstvého zázvoru, můžete si dopřát maximálně 4 gramy za den. Přijmete-li více než 5 g denně, mohou se objevit následující zdravotní problémy:
- Nevolnost.
- Střevní potíže.
- Srdeční poruchy.
- Bolesti hlavy.
Jak tedy vidno, se zázvorem zacházejte opatrně a nepřekračujte denní dávku, protože pak se jeho pozitivní účinky mění v negativa.
Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong