Každý správný zahrádkář ví, že domácí zelenina potřebuje hodně péče předtím, než se můžeme radovat z bohaté sklizně. U paprik, které jsou docela náchylnou zeleninou, to platí dvojnásob. Na co si dát pozor a jak podpořit dobrý růst domácí papriky?
Dostatek hnojiva – třeba toho škrobového
Papriky potřebují dobře vyživenou půdu a obvykle se při jejich pěstování neobejdeme bez nějakého toho hnojiva. Když však pěstujeme domácí zeleninu, obvykle se nám moc nelíbí, že bychom je měli hnojit chemickými přípravky. Proto je ideální sáhnout po ověřeném triku s bramborovým škrobem.
Vzhledem k vysokém obsahu fosforu budou díky němu papriky skvěle prospívat a nebudete je muset přihnojovat ničím dalším.
Stačí přidat špetku už k sazeničkám a poté občas do půdy přidávat pár lžiček. Odhrňte pár centimetrů hlíny, nasypte trochu škrobu, zahrňte a mírně zavlažte, aby se škrob vsákl do půdy. Uvidíte, jak se bude vašim paprikám dařit! Stojí to jen pár korun a minimum námahy – takové triky mají zahrádkáři nejradši.
Další tipy
Dlouho platilo, že papriky je dobré pěstovat po dvou – především proto, že se o sebe obě rostliny vzájemně opřou a nebudou si zbytečně lehat na zem, kde by méně plodily. V případě velkých odrůd nebo v místech, kde je chladněji či horší půda je však lepší sázet papriky po jedné – dvě by na jednom místě soupeřily a špatně prospívaly.
Zkuste pěstovat papriky v nádobě
V nádobách se dá pěstovat kde co – od jahod až po rajčata. A papriky rozhodně nejsou výjimkou. Díky tomu si tak na domácích paprikách mohou pochutnávat i rodiny, které nežijí na venkově nebo nevlastní zahrádku. Vypěstovat si je totiž můžete klidně na balkoně.
Pro tento případ je vhodné vybírat samozavlažovací nádoby a postarat se, aby v nich sazenice měly dostatek místa. I přesto, že nebudou na zahrádce, je dobré je vysazovat až ve druhé půli května – zmrzlíci by nám je mohli zmařit na terase úplně stejně jako na zahrádce.
Foto: Freepik.com, zdroj: goodhousekeeping