Jednou velkou specialitou Čechů je skutečnost, že ve velké míře popíjejí vodu z kohoutku. Naopak, o balené vodě rádi prohlašují, že je přeci úplně zbytečná a drahá. Těžko říct, čím je to dáno, ale někteří lidé skutečně nepijí žádnou jinou vodu než právě tu kohoutkovou. Tu jsou přitom schopni vyžadovat také v restauraci, ideálně zadarmo.
Co vyteče z kohoutku
Je pravdou, že kohoutková voda je výrazně levnější a pozitivem je jednoznačně i to, že její pití neprodukuje spoustu plastů, jako je tomu v případě vody balené. Na druhé straně nelze říct, že by byla tak skvělá, za jakou ji mnozí považují, a to především z hlediska nezávadnosti.
Každým rokem totiž přibývá vodních zdrojů, které již neplní potřebné limity z hlediska pesticidů a dalších chemických látek. Dostanou sice výjimku, aby byly nadále pitné, ale ve skutečnosti už zase tak moc čisté nejsou.
Problémem je také potrubí, kudy voda, jež vám nakonec vyteče z kohoutku, protéká. Jak se ukazuje, na řadě míst je toto potrubí v dezolátním stavu a může jeho prostřednictvím docházet ke kontaminaci vody. Nemělo by vás tedy překvapit, když se tu a tam někdo z kohoutkové vody přiotráví. Stalo se tak již několikrát i v Praze. Většinou to nemá příliš závažný průběh, ale skutečně chcete takovou vodu pít?
Nechte vodu odstát
Druhou stranou mince je potom chlorizace vody. Ta sice přispívá k tomu, aby se v ní nemnožily bakterie, na druhou stranu ji ale zatěžuje jiným chemickým způsobem, který se promítá také do její nepříjemné chuti. Ta závisí na tom, kolik je ve vodě skutečně chloru. To se může místo od místa lišit.
Chlor sice v malém množství tělu nevadí, ale opravdu se domníváte, že je moudré ho každý den konzumovat v litrech vody, a to v podstatě celý život? Jaký je jeho dlouhodobý dopad, to ví skutečně jen málokdo.
Při pití kohoutkové vody tedy není od věci použít filtr, který vám pomůže se velké části chloru zbavit. Není také moudré vypít vodu hned poté, co si ji natočíte z kohoutku. Koncentrace chloru je tam největší. Vodu je vhodné nechat po natočení hodinu odstát a teprve pak vypít.
Foto: Shutterstock
Co to blábolí? Jaký chlor? Tan se už dlouhá desetiletí nepoužívá!
Fakt jo? A co se podle vás dneska používá v ČR ve vodovodním řadu za dezinfekce – můžete mně poučit?
Ve vodovodním řadu se žádná desinfekce nepoužívá a nikdy nepoužívala, jestliže je vodovodní řád nutné vyčistit, otevřou se hydranty naplno.
Provozovatel je ze zákona povinen dodávat vodu mikrobiologicky nezávadnou – proto se provádí chlorace vody – maximální hodnoty jsou pevně stanoveny a kontrolují se pravidelně.
Některé úpravny vody používají k primární dezinfekci kombinaci ozonu, UV záření a chloru.
Ne, chlor se už dávno nepoužívá. Nemelte rádobyodborné nesmysly. Píšete o řadu a o chloru, to se pozná odborník. Nerozeznáte vodovodní řád od vodárny. Voda se navrch nekontroluje pravidelně, ale nepřetržitě.
Piju vodu z kohoutku už dlouho a nemela jsem žádné problémy. Občas ji piju hned a občas ji dám pořádně zchladit do lednice.
Že by skrytá reklama? Piju to na co mám zrovna chuť. Při cestování balenou. Doma kohoutkovou. Občas i něco lepšího!🤭🤭🤭
Asi jde balená voda málo na odbyt – inu, při dnešním zdražování to hodně lidí bude považovat za zbytečný nadstandard – výjimkou asi zůstane kojenecká voda, ale ta se používá už dlouho.
Já kupuju jenom některé minerálky – normálně piju vodu z kohoutku a pořád žiju 😛
asi tak. Při balené také nevím, jak byla skladována…
Já tohle neřeším z časových důvodů já vždycky říkám že mám žízeň teď a ne až za hodinu
Přesně.
Piju jen vodu z kohoutku a jsem zdravá.
No toto je typick.y nazor amatera. Co myslite co si kupujetev lacnej balenej vode? To iste co vam tecie v kuchyni. Vyhodene peniaze. Plasty neriesim predpokladam ze dnes vacsina ludi ako aj u nas doma recykluje. Ano chlor je svinstvo. Ale hned vyprcha. Nepouzivajte v kuchyni teplu vodu z kohutika. Ma az o 80% viac chloru ako studena.