Obrovská chyba, kterou při pití vody dělá téměř každý. Můžete si tak odrovnat zdraví

Většina lidí už dnes nekupuje balenou vodu, ale pije vodu přímo z kohoutku. Bereme to jako samozřejmost, protože jsme ujišťováni o tom, že taková voda je zcela bezpečná a nezávadná. Proto pokud máme žízeň, vezmeme sklenici a vodu si jednoduše natočíme. Obvykle přitom nepřemýšlíme o tom, co to vlastně pijeme.

Pitná voda z kohoutku

Je třeba si uvědomit, že než nám voda vyteče z kohoutků, musí absolvovat množství zásahů. Pochází z podzemního nebo povrchového zdroje, přičemž se musí upravit, aby byla vhodná ke konzumaci. Musí se chemicky očistit, přefiltrovat a nakonec se do ní přidá chlór. Ten ji dezinfikuje pro případ možné kontaminace v rozvodné síti. I když má chlór nepříjemnou pachuť a aroma, je nedílnou součástí vody z vodovodu. Taková voda se poté prostřednictvím vodovodních potrubí dostane k nám do domácnosti.

Chlorování je levné a účinné. Proto jej jiné metody dezinfekce jen tak brzy nenahradí. Přesto se o chlóru hovoří jako o toxickém prvku. Již několik studií potvrdilo souvislost mezi chlorovanou vodou a karcinogenem tlustého střeva a konečníku. Dokonce se pojí i s rakovinou močového měchýře, prsou, mozku a plic.

V pitné vodě by se měl chlór nacházet v povolených množstvích, tedy z pitné vody nemá chlór na naše zdraví příliš negativní dopad, ovšem samozřejmě je nejlepší podobné látky nepřijímat vůbec nebo v co nejmenších množstvích. Protože při přesáhnutí povolené hranice příjmu chloru, může mít negativní dopad na naše zdraví, a to zejména v podobě gastrointestinálních poruch. Největší pozor na příjem chlóru musí dávat zejména maminky u malých dětí, kdy dopad zvýšeného příjmu chlóru může být rozhodující v dalším vývoji mladého organismu.

Foto: Shutterstock

Vodu nechte odstát

Pokud nemáte k dispozici typy filtrů, chlóru ve vodě se můžete zbavit jednoduchým způsobem. V žádném případě nevypijte vodu z vodovodu hned poté, co si ji nalijete, což dělá téměř každý.

Při pití vody z vodovodu je zdravější tuto vodu nechat odstát na určitou dobu cca 1 hodinu, jelikož v tomto odstátí se sníží množství chlóru. Tím pádem méně intoxikujeme náš organismus.

Nenechávejte však vodu odstát více než jeden den, protože taková voda může být infikována mikroorganismy, jako jsou plísně a podobně.

Foto: Shutterstock, zdroje: Longs Ecowater, Government of Canada, Department of Health, SZU

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments