Tvrdá voda v domácnosti zanechává nehezké stopy na každém povrchu, kterého se dotkne byť jen jediná kapka. Neprospívá zdraví a pro spotřebiče je doslova fatální. Prozradíme vám, jak odhalit tvrdou vodu i to, jak si s ní v domácnosti poradit.
Důsledek tvrdé vody
Jestliže jste se doma setkali s tím, že se vám objevují na vodovodních bateriích bílé fleky a později doslova bílé mapy, kterých není snadné se zbavit nebo máte po umytí pocit suchých rukou, může to být tvrdou vodou. Ta způsobuje i malou pěnivost šamponu při umývání, drsné ručníky a nevzhledný povlak na čerstvě zalité kávě nebo na uvařeném čaji. Taková voda nemá dobrou chuť a organizmu neprospívá. Tvrdá voda obsahuje velké množství hořčíku a vápníku, v tvrdé vodě se posuzuje množství milimolů na litr (mmol/l).
Proč změkčovat vodu
U vody se mohou vyskytnout dva stupně tvrdosti. Přechodná tvrdost je způsobena obsahem hydrogenuhličitanu vápenatého. Je snadno odstranitelná převařením nebo se do vody přidá kyselina citronová. Větším problémem je tvrdá voda trvalého charakteru. Ta obsahuje velké množství síranů, křemičitanů, dusičnanů či chloridů. Zmíněná voda se dá změkčovat pouze chemickou cestou.
Tvrdá voda má vliv na pokožku i vlasy, při čištění domácnosti se jedná spíše o estetický problém. Škody působí zejména v rozvodech, zanáší trubky a ničí spotřebiče. Vodní kámen se začne usazovat na kovových i plastových součástkách (v menší míře) uvnitř pračky, myčky v kávovarech nebo v rychlovarné konvici. Pokryje veškerý povrch, snižuje výkonnost spotřebiče a zvyšuje spotřebu energie. Spotřebiče poškozené vodním kamenem mají krátkou životnost.
Test na tvrdou vodu
Podezření na tvrdou vodu můžete potvrdit nebo vyvrátit jednoduchým testem. Za pár korun se dají koupit papírky, které odhalí tvrdost vody. Test v podobě papírových proužků zakoupíte v drogeriích, hobbymarketech nebo je možné je objednat online. Na proužku jsou čtverečky, které se různě barví a postupně odhalí míru tvrdosti vody.
Rozhodně je vhodné znát tvrdost vody, která vám teče doma z kohoutku, protože pak můžete zakročit a začít vodu pro pračku nebo pro myčku změkčovat.
Co pomáhá proti tvrdé vodě
- Pravidelné čištění, například jednou za 2 týdny. Čistěte octem nebo speciálními přípravky veškeré spotřebiče, které přichází s vodou do kontaktu.
- Do kávovarů, rychlovarné konvice, žehličky používejte vodu přefiltrovanou nebo převařenou.
- Můžete uvažovat o připojení pračky a myčky na dešťovou vodu.
- Vodu pro pití filtrujte přes aktivní uhlí.
- Vyšší investicí je speciální filtrační zařízení umístěné na studnu nebo přívod vody.
Foto: Shutterstock