Inflace bude velkým problémem i v roce 2023

V podstatě celý letošní rok jsme se těšili a očekávali, až se věci vrátí alespoň trochu do normálu. Pro mnohé to z čistě přízemního hlediska znamenalo především to, aby se přestalo zdražovat a ceny se pokud možno začaly vracet na nějakou přijatelnou úroveň.

Nejhorší může teprve přijít

V závěru roku se skutečně chvíli zdálo, že je vše na nejlepší cestě. V říjnu byla oficiálně naměřená inflace 15 %, což znamenalo významný pokles. Jenže pak se ukázalo, že je to dáno hlavně statistickým zásahem, kdy se do výpočtu nepříliš korektně započetl úsporný tarif. A listopadové číslo potvrdilo, že z nejhoršího zdaleka venku nejsme. Pokud bychom úsporný tarif vynechali, dostali bychom se k inflaci někde u dvaceti procent.

Jak z České národní banky, tak od ekonomů aktuálně zní, že lednové číslo inflace by mohlo velmi nepříjemně překvapit. Může totiž přijít další významné zdražení. Řada firem čeká právě na nový rok, kdy se vytasí s novými ceníky, což platí jak pro dodavatele energií, tak výrobce potravin.

Už se tak začíná mluvit o tom, že i v příštím roce by inflace mohla být nadstandardně vysoká. V lednu by hranice 20 % skutečně mohla padnout. Co se bude dít dále, je spíše ve hvězdách, jakkoliv se mluví o tom, že číslo by se mělo začít snižovat. Jenže k tomu mělo dojít už letos v létě a dosud se tak nestalo.

Foto: Shutterstock

Kolik lidí to položí?

Druhý rok takto vysoké inflace přitom může být pro řadu Čechů likvidační. Vezměme si, že se letos zdraží o 20 %. To znamená, že z každého milionu korun reálně přijdete o 200 000 korun. Pokud by se to opakovalo v příštím roce, půjde o dalších 160 000 korun. Za dva roky tak lidé mohou přijít o více než třetinu svých úspor.

Na účtu sice budou mít stále stejně, ovšem koupí si za to podstatně méně. Pakliže třeba chléb stál před rokem třeba 25 korun, dnes by podle průměrné inflace vyšel na 30 korun a v příštím roce potom na 36. Realita je ale vlastně ještě horší. Podobné položky totiž zdražily a zdraží podstatně více než o dvacet procent ročně.

Příkladem mohou být vejce. Ta vystřelila z ustálené ceny tří korun za kus na šest korun a v příštím roce mohou dále zdražovat. Není vůbec vyloučeno, že budeme platit 10 korun za jedno vejce. A podobně to může být s dalšími potravinami. Tomu už se dá říkat částečný rozpad měny a přinejmenším důvěry v ní.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Příčin všeobecného zdražování je víc, ale hlavní příčinou nadále zůstává vládní odmítnutí stáhnutí naší elektřiny z lipské burzy. Vláda řeší, a to částečně, jen důsledky svého neumětelství a dalších objektivních příčin inflace, drahé elektřiny atd. Těžko může vláda Fialy napravovat to, co sama zavinila resp. zpackala.

Szwarc
Szwarc
1 rok

Cena chleba byl v lednu 26 Kč teď je cena toho samého chleba 45 Kč. Hlavně, že pěti demolice posílá miliardy na Ukrajinu.

Josefina
Josefina
1 rok

Přesně tak,nejhorší je,že pravicoví voliči berou miliony,které jim pětikolka nezdaní,Vrána vráně oči nevyklove.Ale těch chudších se nikdo nezastane,ti na ten bordel v politice doplatí..přitom by stačilo,aby šli všichni ti nechodící k urnám a hodili hlas levici..holt si zase zopakujeme dějiny srabu jako naši předkové před 90 lety..

Tomáš
Tomáš
1 rok

👍👍

Novák
Novák
1 rok

Lidé tomu nevěří, ukázalo se to, i v senátních volbách, ve kterých drtivě vyhráli kandidáti pravicových stran. Lidé jsou nesmírně spokojeni s dnešní vládou. Dělájí to výborně.