Obrovský problém kohoutové vody v Česku. Ukázalo se, co skutečně obsahuje, je to síla

Pokud jste v minulých letech naskočili na rozšířený trend pití kohoutkové vody, který v České republice nabral nebývalých rozměrů, kdy se někteří lidé vody z kohoutku nesmyslně dožadují třeba i v restauracích, možná vás nejnovější zjištění o kvalitě této vody překvapí. Bohužel ale nikoliv v pozitivním duchu, jak by si přály vodárny, které se svou rozšířenou kampaní na popularitě kohoutkové vody významně podepsaly.

Je voda stále ještě pitná?

Standardně je v Česku kohoutková voda skutečně pitná. Jak se ale ukazuje, problém spočívá v tom, že je jen obtížné zajistit její dostatečnou kvalitu na celém území a ze všech zdrojů. Na některých místech tak lidé pijí vodu, která obsahuje takovou koncentraci nejrůznějších látek, jež by se jim asi nelíbila. Nikdo je o tom ale neinformuje.

Průzkumy vody ukazují, že je na řadě míst doslova plná pesticidů, umělých hnojiv a dalších chemikálií. V tomto ohledu jsou pravidelně překračovány povolené limity. Pokud se takové vody napijete čas od času, zřejmě se nic moc nestane. Představte si ale, že jí pijete několik litrů každý den. Nikdo vám neřekne, co to způsobí. Třeba se nic nestane. Ale riziko to je.

Například Josef Fuksa, který působí ve Výzkumném vodohospodářském ústavu spatřuje ve znečištění vody velký problém a dokonce polemizuje s tím, zda by měla být nadále označována jako pitná. Jak uvedl pro MF DNES, ve hře by mohlo být omezení použití vody jako pitné, ale dokonce i užitkové. Ohrožen je také její rekreační potenciál.

V případě povrchových vod jsou limity na pesticidy a dusíkatá hnojiva překračovány téměř všude. Pokud jde o podzemní vody, týká se to přibližně poloviny míst. Nejde jen o chemikálie, které se dnes do vody dostávají zejména v rámci velmi intenzivního zemědělství. Kontroly odhalily také látky, které jsou dnes již zakázány nebo se oficiálně nepoužívají. Jak se ale zdá, někdo je má stále ještě v oblibě.

Foto: Shutterstock

Razítko vše zachrání

Možná se ptáte, jak se řeší situace, když se zjistí, že na některém místě jsou limity pro různé látky vysoce překročené. Pokud se domníváte, že se to řeší nějakým hloubkovým způsobem, případně se o tom lidé z okolí alespoň dozví, aby se podle toho mohli zařídit, jste na omylu.

V takovém případě se jednoduše udělí výjimka. A zřejmě vás nepřekvapí, že takových výjimek rok od roku přibývá. Zatímco v roce 2015 bylo uděleno pouhých 13 výjimek z hygienických limitů pro pitnou vodu, o čtyři roky později to bylo už 105 výjimek. Jde tak o stále větší problém, který však prakticky nikdo neřeší.

Je ostatně otázkou, zda vůbec nějaké rychlé a účinné řešení má. Těžko dnes můžeme významněji regulovat zemědělství, když spotřeba neustále stoupá a úroda je závislá právě na využívání chemických produktů. Do našich vod se také ve stále větším množství dostávají zbytky z kosmetických či farmaceutických výrobků. V pitné vodě tak konzumujeme skutečně nepříjemný koktejl nejrůznějších látek. Jaký to bude mít dlouhodobý dopad, to je zatím nejisté, ale odborníci jsou spíše skeptičtí.

Foto: Shutterstock, zdroj: idnes.cz

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Jarda
1 rok

Nikde jsem se nedočetl, jak dlouho a za jakých podmínek kohoutková voda vydrží, aniž by byla závadná.

Jiří
Jiří
2 let

Dobrý den, jsem smutný, co autorka ze seriózního vědeckého výsledku dokázala udělat za bulvár. Pokud totiž “vyrábíte” zprávu ze zdroje iDnes a ještě ji upravíte, původního v tom najdete opravdu jen málo. Výsledky bádání VÚV TGM směřují k tomu, aby se tlačilo na šetrné zemědělství a vychovávali lidé k tomu, že mají nakládat rozumně s léčivy. A také tlačit na obce, aby se dešťová voda nelikvidovala v kanalizaci, ze které za deště přepadá nečištěná směs do řek a potoků. Pitná voda je kontrolována a limitována mnohem více než třeba zelenina. Jestli pijete vodu ze studánky v lese, vůbec netušíte, jestli… Číst vice »

Jana
Jana
2 let

Proto ji nepiji. Mám zdroje studánkové, hlídané a skvělé, které tekou stříbrnými šachtami

Josef
Josef
2 let

Vodu nepiju

Nebrenska Praha
Nebrenska Praha
2 let

Kdo a kde přišel na to, že voda ve vodovodním řadu z kohoutku v domácnostech je vadná?

Jiří
Jiří
2 let

Jsou to lži,v čr je naprosto nezávadná pitná voda z vodovodního řádu.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

Přijde na to, odkud se ta voda bere – pesticidy a hnojiva bych opravdu čekala – horší je to v povrchové vodě, ale i podzemním vodám v zemědělských oblastech se to nevyhne a bez chemie dnešní zemědělství skoro není schopné existovat – podstatné je, kolik toho svinstva se do té vody dostane. Rozbory vody se dělají pravidelně, pokud byste chtěl speciálně znát “svou” vodu, pak základní rozbor stál od cca 1500Kč, kompletní od 7500Kč – v tom už je potom zahrnuto kde co. Není náhoda, že se už dlouho pro přípravu jídla pro kojence doporučuje vyhnout se zejména vodě z… Číst vice »