Přichází další nečekaná rána pro české domácnosti. Ukazuje se totiž, že v Evropě, a tedy i v České republice, hrozí nedostatek vajec. Jejich cena velmi rychle stoupá a pravděpodobně ještě stoupat bude. Krátí se i některé dodávky, a tak nelze vyloučit, že vajec před klíčovou vánoční sezónou nebude dost.
Luxusní zboží
To se v konečném důsledku zřejmě neprojeví tak, že byste si vejce vůbec nemohli koupit. Budou však natolik drahá, že svou cenou budou zákazníky odrazovat od koupě. Lidé si je jednoduše nebudou moci dovolit. Důvodem je přitom aktuálně především šířící se ptačí chřipka, a to zejména v západní Evropě, kde vzniká jedno ohnisko za druhým a už muselo být utraceno téměř šest milionů kusů drůbeže. To se pochopitelně na produkci vajec projeví.
Česká republika zatím nebyla přímo zasažena, a tak čeští chovatelé drůbeže z této situace spíše těží, protože konečně mohou vejce prodávat za ceny, jaké jim vyhovují. Dosud se jim totiž nedařilo započítat výrazně zvýšené náklady na energie a krmivo, protože pokud cenu navýšili, obchodníci jim pohrozili, že odeberou produkci z jiných evropských zemí. Tam teď ale vejce na export už nejsou.
Podle zástupce Českomoravské drůbežářské unie už ze strany českých chovatelů dochází i ke krácení objednávek vůči českým obchodům. To znamená, že některé podniky nedodají tolik vajec do obchodů, kolik si tyto objednaly v závislosti na předpokládané poptávce zákazníků. To může být v příštích týdnech docela problém.
Připravte se na období vysokých cen
Ačkoliv krátkodobě by se měla situace na trhu s vejci opět srovnat, a to někdy po novém roce, kdy snad znovu naběhne evropská produkce, dlouhodobě by cena vajec měla dále růst. Důvodem bude především zákaz klecových chovů. Těch se chovatelé musí zbavit do roku 2026, přičemž se předpokládá, že řada z nich to nestihne. Zároveň to s sebou ponese značné náklady, které bude nutné převést na zákazníky.
V konečném důsledku by to mohlo znamenat, že produkce chovů poklesne o třicet až padesát procent. Lidé se tak budou muset připravit na to, že za vejce budou platit výrazně větší částky, přičemž už nebude možné čekat, že by zase poklesly.
Aktuální nárůst cen a možný nedostatek potom už některé zákazníky vede k tomu, že se využívají jakoukoliv příležitost, například v podobě cenové akce, aby se předzásobili. To přitom může celou situaci ještě zhoršit.
Foto: Shutterstock
Je zajímavé, že ta ptačí chřipka vždycky rozjede před Vánočními svátky a Velikonocemi…. co dělá mezi tím proč se o ní nikde nepíše a nemluví…
Je to chřipka, takže v chladném počasí…
Že by lidé nekupovali predrazena vejce,tak se musí trochu postouchnout😁
Za tu cenu ať se jim tam vylíhnou třeba kuřata.
Bohužel v naší slavné republice nefunguje asi nic.
Polsko je za rohem. Tam snad nejsou takoví blbi jako tady.
Klíčová potravina? Zásoby vajec? To jako fakt? To si ta vejce v panelácích narvou do vany jako svého času benzín?
Kolik vajec je třeba na upečení rozumného množství vánočního cukroví?
To já nevím, ale lidé obalují na vánoce ryby nebo řízky, dělají bramborový salát atd. Osobně si myslím, že normální lidé pečou množství, kterému Vy říkáte rozumné – co by s tím také dělali? Některá hospodyně příkladně peče více, protože peče i pro dospělé děti – kdysi naše babička pro nás také pekla, protože jako děti jsme chtěli cukroví jen od ní:-)
No ale jak říkáte, asi si to tvou lidé do vany.
Přesně tak – rozumné množství = takové, které je rodina schopna bez problému sníst, jenže hodně lidí kupuje všeho zbytečně moc a pak to vyhazuje…
Na ryby nebo řízky těch vajec taky není třeba moc – pokud ovšem někdo neobaluje půl prasete nebo 10 kaprů 😀
Chápu, že někdo peče cukroví (nebo vaří) pro celou rodinu – ale zase jsou cvoci, kteří musí mít napečeno x druhů a po Novém roce se to vyhodí, protože už to nikdo nechce ani vidět. takovým pak není pomoci.
Je zbytečné to vyhazovat.Některé druhy pečiva se dají krásně zamrazit a jak to chutná o Velikonocích .A když si vemete,do jedné dávky perniků jde 8 vajec,plus na natírání atd. Ono se to nasčítá
Ale vždyť Vánoce jsou jednou za rok 🙂
U nás se peče málo – jen 3 druhy cukroví – linecké, vanilkáče a medové perníčky – všeho tak akorát, aby to vydrželo do Silvestra. Pár vajec do bramborového salátu, který děláme max na dva dny a kapra dělíme na půl – půl se naporcuje a osmaží, půl se peče v troubě. Spotřeba vajec není zas tak drastická – člověk se nemusí přežírat – nejsme přece vepříci 😀
Manželka každý rok dělala tak 12-14 druhů pečiva.Ted dělá tak 8-10.Spoustu toho rozdá v rodině, protože to má pěkný a pestrý 🙂 a hlavně je šťastná, když vidí na ostatních jakou mají z toho radost .❤️U nás toho nikdy moc nezbyde,protože pořád chodíme ujídat do španzu.hlavně dortíčky a úly😋😋😋
U nás si peče každá žena “to svoje” a na rodinném setkání se to pak dává na jeden stůl 🙂
Kromě dvou chlapů si naše rodiny na sladké moc nepotrpí (dokonce ani děti), takže větší množství cukroví by mohl být problém.
Ano, i u nás nejvíc chutná cukroví před Vánocema – když se musí tajně užírat 😀