Očkování proti rakovině děložního čípku využívá stále více rodičů, kteří nechávají očkovat své dcery starší 14. let. Nově teď lékaři rodičům doporučují očkovat i chlapce. Má to smysl?!
Očkování proti HPV
Za vznikem rakoviny děložního čípku stojí HPV virus. Právě proti tomu je mířeno samotné očkování. S HVP virem se přitom setká téměř každý z nás, přitom o tom nemusíme mít ani tušení, protože se u nás nemusí projevit žádné příznaky infekce.
Proč proti HPV očkovat i chlapce?
Rakovina děložního čípku se samozřejmě týká pouze žen a dívek. Není se proto čemu divit, pokud si právě teď pohrávat s otázkou, proč byste proti viru způsobující tuto ošklivé onemocnění měli očkovat chlapce.
Měli byste vědět, že chlapci a muži mohou být přenašeči tohoto viru, který jim samotným může způsobit nákazu. HPV virus totiž postihuje sliznice, může jít nejen o pohlavní orgány, ale třeba i o dýchací cesty. Mimo to může HPV virus u mužů a chlapců způsobit genitální bradavice, což je onemocnění nejen nepříjemné, ale i závažné a často recidivující.
Očkování je bezpečné
Spousta lidí má vůči očkování určité předsudky, což se samozřejmě neliší ani v případě očkování proti rakovině děložního čípku – nebo chcete-li očkování proti HPV viru.
Očkování je bezpečné a není potřeba se ho obávat. Pojišťovny hradí očkování proti rakovině děložního čípku dívkám do jejich 14.let, pakliže své dítě do tohoto věku nestihnete naočkovat, získáte od pojišťovny na očkování alespoň příspěvek, což platí i při očkování chlapců do věku 18 let. Výše příspěvku se u každé zdravotní pojišťovny liší.