Zdravé a krásné oči jsou jednou z charakteristických vlastností člověka, kterým svým vzhledem dokáže omámit okolí. Bělmo má být už podle svého pojmenování čistě bílé, často se ale stává, že mění odstín, objevují se na něm různé skvrny a nedostatky. Oči pak o našem zdraví řeknou okolí mnoho.
Žluté bělmo v teplém odstínu
Jestliže vaše oči chytají teplý odstín a bělmo se barví do žluta, je to problém. S největší pravděpodobností jde o žloutenku, která je velmi závažným onemocněním nebo o zhoršenou funkci jater. Ať už jde o první nebo druhou možnost, určitě je třeba navštívit lékaře, aby problém v co nejkratším čase vyřešil.
Na vině totiž může být také mononukleóza nebo dokonce exotická nemoc malárie, kterou není radno podceňovat. Návštěvou lékaře pomůžete nejen sobě, ale zároveň ochráníte ostatní ve svém okolí, proto s ní určitě neváhejte.
Rudé a podrážděné
Se zarudlým bělmem už to není tak jednoduché. Stačí k němu totiž únava, alergie, podráždění vlivem okolních podmínek, ale třeba i dlouhý pláč. Mohou ovšem značit i závažnější onemocnění očí, a proto pokud stav přetrvává, je na místě navštívit očního lékaře.
Kromě běžného zarudnutí se mohou objevit také popraskané žilky. Dejte svým očím odpočinek. Zkonzultujte se svým lékařem svůj celkový zdravotní stav. Možná vás trápí špatný krevní oběh a toto je jeden ze signálů, který vás dokáže včas upozornit na hrozící obtíže.
Tečky, skvrny a nedokonalosti
Pokud své oko zkoumáte poprvé detailněji a vidíte na svém bělmu skvrny, nejspíš vás tato skutečnost pořádně zaskočí. Nemusíte se bát, jelikož jde o geneticky daný jev, který vám nemůže ublížit.
Jiná situace ale nastává, pokud jsou skvrny větší a mají šedé zabarvení zejména kolem zorničky. V tom případě vaše tělo může volat po zvýšeném příjmu vitaminů a minerálů a také omezení nezdravého jídelníčku.
Foto: Freepik