Odborníci varují před vitaminem D, může poškodit tělo. Uvedli znamení, podle kterého poznáte velký problém

Málokterý vitamin získal v poslední době takovou pozornost, jako právě vitamin D. Dosud spíše pozapomenutý, ovšem v rámci snahy o posílení imunitního systému znovunalezený. Bohužel platí, že stejně jako se tato látka dlouhodobě opomíjela, dnes se to s ní pro změnu přehání. Obzvlášť s nastupujícím jarem by si lidé měli dát dobrý pozor na to, jakým způsobem ho do těla doplňují.

Na jaře příjem vitaminu D zredukujte

Stále totiž platí, že nejúčinnější metoda, jak vitamin D získat, je ta přirozená, tedy ze slunečního záření a stravy. Zatímco v zimě má určitý smysl vitamin D doplňovat formou nejrůznějších doplňků stravy či léků, obzvlášť má-li ho člověk prokazatelný nedostatek, v případě měsíců, kdy svítí slunce a lidé se více pohybují venku, to může být spíše na škodu.

Vitamin D je jednoznačně prospěšný pro lidský organismus. Kromě toho, že podporuje správnou funkci imunitního systému, se stará také o zdraví svalů a kostí. V žádném případě byste k tomu ale neměli přistupovat stylem, že více vitaminu je lépe. Naopak, tělo ho dokáže zpracovat jen do určité míry a zbytek naopak bude škodit. U vitaminu D více než u jiných platí, že se jím můžete poměrně velmi snadno předávkovat.

Proto je vhodné se před užíváním jakýchkoliv přípravků s vitaminem D poradit s lékařem nebo alespoň lékárníkem. Možná se dozvíte, že pro vás není zrovna vhodný. Obzvlášť v období, kdy ho tělo získává přirozenou formou. Pokud u vás totiž tento proces funguje, tělo má vitaminu dostatek a vy byste mu ho doplňovali nejen zbytečně, ale navíc byste si tak škodili.

Foto: Shutterstock

Vápník v těle může napáchat škody

Vitamin D podporuje tvorbu vápníku v těle. To je primárně prospěšná funkce, protože vápník je nutný pro zdraví kostí. Pakliže je ale vitaminu v těle mnoho, vede to k nadměrné produkci vápníku, a to už není dobré, protože se bude v těle ukládat a nadměrně zatěžovat ledviny. Ty mohou dokonce selhat.

Bohužel, předávkování vitaminem D nemusí být dlouhou dobu patrné. Stejně jako velmi dlouho trvá jeho doplnění na optimální úroveň, také nadměrné ukládání vápníku se projeví až po čase. Tehdy se začnou objevovat znamení a příznaky. Zejména následující.

  • Zvracení.
  • Průjem.
  • Bolest žaludku.
  • Nevolnost a nechuť k jídlu.
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti.

V takovém případě je nutné okamžitě vitamin D vysadit, případně vyhledat odbornou pomoc. Návrat do normálu může trvat dlouhé měsíce, než opět hladina vyklesá na normální úroveň.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, VerywellMind

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments