Ještě před nedávnem patřily plynové kotle k těm nejvýhodnějším zdrojům tepla pro rodinné domy, ale třeba i menší bytové domy. Kombinace jejich pořizovacích nákladů a následných plateb za spotřebu se zdála být nepřekonatelná. Vzhledem k neustále klesajícím cenám plynu to pak platilo i ve srovnání třeba s topení tuhými palivy.
Podívejte se na kotel
Jenže vše se hodně rychle změnilo. Uplynul rok a cena plynu je několikanásobná a lidé se strachují, jak svou roční spotřebu zaplatí. I pokud vezmeme v potaz připravované zastropování cen, znamená to pro obyvatele rodinných domků roční platby přesahující sto tisíc korun. A k tomu je třeba připočíst ještě platbu elektřiny.
Ze všech stran na nás přitom míří dobře míněné tipy, že lidé mají snížit teplotu vytápění, méně větrat, vytahovat spotřebiče ze zásuvky, vařit s pokličkou na hrnci apod. To vše pochopitelně pomůže, ale co když už to všechno děláte a platby jsou stále příliš vysoké?
Se svou radou se podělil pan Tomáš, který se živí instalací a revizí plynových kotlů. Problematice tak rozumí jako málokdo. Předně pochopitelně doporučuje, abyste si nechali svůj plynový kotel vyčistit, a to pokud možno ještě před hlavní topnou sezónou. Teď je tedy ten nejvyšší čas. Odborný technik vám také pomůže se správným nastavením kotle a jeho vyladěním.
Jak srazit spotřebu o desítky procent
Můžete si ale pomoci i sami. Pan Tomáš konstatuje, že v rodinných domech dochází ke značným únikům tepla, kterým je možné zabránit. Hodně vysoké jsou zejména ztráty přes studené zdi, které jsou za radiátory. Jde obvykle o obvodové zdi, které jsou v zimě skutečně vychlazené. A nasávají do sebe pochopitelně množství tepla, které byste ale potřebovali spíše ve středu místnosti.
Má to poměrně účinné a levné řešení. Stačí si pořídit speciální radiátorové fólie, ale použít můžete také obyčejné hliníkové. Tyto fólie pak zamezují tomu, aby teplo směřovalo do zdi, ale odrážejí ho právě do místnosti. Pakliže to uděláte správně v celém domě, můžete uspořit až 30 % své spotřeby. Při roční platbě sto tisíc korun to dělá nemalých třicet tisíc korun.
Další značné prostředky ušetříte tím, že správně utěsníte okna a dveře. Také tudy totiž proudí značné úniky tepla. Použijte k tomu obyčejnou těsnící pásku, kterou koupíte v každém hobby marketu. Vhodné je utěsnit nejen vchodové dveře, ale také ty do předsíně nebo chodby, kde se obvykle méně topí a kam často zbytečně uniká teplo z obývaných pokojů.
Foto: Shutterstock