Překrásné tropické krásky, které si získaly velkou oblibu v mnoha domácnostech. Jistě není divu, protože jejich půvabné květy hýří různými barvami a dokáží interiéru dodat nádech luxusu. Některé druhy nejsou na pěstování příliš jednoduché, a proto, když nám orchidej začíná chřadnout, odkvete a jednoduše se jí nedaří, štve nás to a my hledáme, v čem jsme mohli udělat chybu.
Dobrou zprávou je, že každý neduh lze poměrně jednoduše řešit, což znamená, že se budeme moci opětovně těšit z její uhrančivé krásy.
Stále ji můžete zachránit
Pokud s orchidejemi teprve začínáte, určitě doporučujeme zvolit druh zvaný Phalaenopsis, který je na pěstování jednodušší než ostatní druhy. Věděli jste, že tyto květiny rostou ve volné přírodě na kmenech tropických stromů jako epifyt? Díky stromům jsou chráněny před slunečními paprsky a mají specifické podmínky, které milují. Je tedy logické, že takové podmínky doma nezajistíme, a proto se mnohdy stává, že začnou vadnout. Přesto ale neztrácejte hlavu a rostlinu nevyhazujte, máme řešení.
Nejčastějším důvodem, proč rostlina neprosperuje, může být špatně prováděná zálivka, mnoho světla, či naopak málo světla, škůdci a tak dále. Pokud je rostlina suchá, opadávají květy, listy jsou vrásčité, poskytněte jí správnou zálivku. To znamená, že napustíte do určité nádoby vodu a necháte ji do druhého dne odstát – orchidej nemá ráda chlorovanou vodu.
Následně do ní rostlinu s květináčem namočíte a necháte ji tak alespoň jednu hodinu. Po uplynulém čase ji vytáhněte a nechte okapat. Vložte ji zpět do obalu. Listy můžete pomocí lahve s rozprašovačem pokropit vodou. Před namočením je také dobré rostlinku zbavit suchých částí – listů, ale i stonků.
Skleníkové prostředí
Pokud se rostlina do dvou dnů nezačne zotavovat, zkuste ji skrze kořeny omladit. A to tak, že jim vytvoříte skleníkové prostředí. K tomu vám bude stačit pytlík, voda, zakořeňovací prostředek pro orchideje a rašeliník. Pokud máte vše nachystané, můžeme začít. Vezměte si nádobu a noviny.
Nádobku napusťte teplou vodou a noviny rozprostřete například na stole. Vytáhněte orchidej z květináče a velmi jemně oddělte její kořeny. Následně suché části odstřihněte a rostlinu namočte do teplé vody, v níž rozmícháte zakořeňovací přípravek. Nyní dejte do pytlíku vodou nasáknutý rašeliník a také orchidej. Dbejte na to, aby byla rostlina v jednom rohu pytlíku a rašeliník v druhém rohu. Vezměte pytlík, zavažte jej kolem rostliny a uložte jej na světlé a teplé místo.
Po několika dnech až týdnech začnou růst nové kořeny. Následně stačí jen rostlinu zasázet do substrátu pro orchideje a umístit ji na světlé místo. Od jara do podzimu rostlinám můžete každý den pokropit listy. Zálivku provádějte jednou za 14 dnů pomocí namáčení.
Foto: Shutterstock