Cukety nejsou náročné a pěstují se velmi snadno. Aktuálně přichází čas sklizně a zahrádkáři se předhání, kdo jich má letos více. Není složité si cuketu vypěstovat. Získáte bohatou sklizeň a univerzální surovinu, se kterou připravíte velké množství pokrmů.
Cuketa je plná zdraví
Možná to není na první pohled patrné, ale patří k nejzdravějším druhům zeleniny. Kromě provitamínu A obsahuje hořčík, vápník, železo a fosfor, a z vitamínů ještě B a C. Je tvořená z 91 % vodou a najdeme v ní i velké množství vlákniny. Využijete ji při redukčních dietách, obsahuje jen malé množství kalorií, a také k detoxikaci. Pěstování je přitom snadné.
Jak si vypěstovat cuketu?
Patří k zelenině, která se vysazuje po zmrzlých – v druhé polovině května. Dá se vysévat přímo do země, ale až v době, kdy je teplota v zemi okolo 16 stupňů. Pokud nechcete čekat, nic vám nebrání si cuketu pár týdnů dopředu předpěstovat.
Potřebuje prostor
Cuketa se velice rozrůstá, proto je nutné dopřát rostlinám dostatek prostoru, obvykle 80 x 100 cm. Kromě prostoru potřebuje i teplo a slunce. Nejlépe bude prospívat v hlinité půdě, nebude se jí dařit v písčité a jílovité. Pak už jen stačí přidat hnojivo a pravidelně zalévat, v horkém počasí i denně.
Ideální čas sklizně
Máte dvě možnosti. Buď můžete cukety sklízet v době, kdy dozrají, ale jsou ještě mladé – takové se dají jíst i syrové, jsou velmi chutné a nejsou v nich velká semínka. Nebo je nechte dozrát až do velkých plodů, které jsou vhodnější pro teplou kuchyni. Ty navíc vydrží mnohem déle uskladněné. Nevýhodou v tomto případě je, že když necháte cukety dorůstat, bude to brzdit tvorbu dalších plodů a dozrávání menších. Volba je tedy na vás a na dalším využití cuket. V každém případě je lepší malé cuketky sklízet na přímou spotřebu a větší na tepelnou úpravu, například na smažení nebo do bramboráků.
Foto: Shutterstock