Odpad, který sníží cholesterol do 3 týdnů, i když budete dále jíst nezdravě

Přestože je považován za průmyslový odpad a je používán především jako krmivo pro dobytek, může být pro člověka velmi prospěšný. Zbytky ze sóji mohou dle vědců odvrátit škodlivé účinky nezdravé stravy a obezity.

Pomoc pro ty, kdo nedokáží jíst zdravě

Vědci zjistili, že fermentovaný sójový odpad, kterému se říká také okara, zlepšuje metabolizaci tuků a zmírňuje účinky obezity způsobené nevhodným stravováním. Okara přitom vzniká při výrobě sójového mléka. Jde o drť ze sójových bobů. Poměrně běžná je v japonské, čínské či korejské kuchyni a stále více jí na chuť přichází vegani.

Výzkum provedený na myších ukázal, že dieta s vysokým obsahem tuků, která byla však doplněna právě o okaru, nevedla k takovému přibírání na váze a zvýšení hladiny tuků a cholesterolu, jako kdyby došlo ke konzumaci bez sójového odpadu. Výsledek byl zaznamenán už po třech týdnech.

Z těchto zjištění vyplývá, že by okaru stačilo přidat do nezdravé stravy a tímto způsobem by došlo k jejímu vyvážení. “Ukazuje se, že fermentovaná okara může pomoci zmírnit škodlivé účinky diety s vysokým obsahem tuků a mohla by být zařazena do stravy obézních pacientů, pro které je obtížné měnit životní styl,” uvádí doktor Ken Lee, který se na výzkumu podílel.

Foto: Shutterstock

Přispívá k udržitelnému rozvoji

Ideální pochopitelně je, když se lidé začnou stravovat zdravě a obecně přejdou na zdravý životní styl plný pohybu. Mnozí toho ale jednoduše nejsou schopni, což je třeba přijmout jako fakt. Přesto by jim bylo možné pomoci právě pomocí sójového odpadu.

Tofu a sójové mléko patří mezi široce akceptované zdravé potraviny, které navíc přispívají k udržitelnosti. Také efektivní využití okary je v souladu s cíli trvale udržitelného rozvoje, jak ho představuje Organizace spojených národů.

Aby došlo ke zlepšení nutričního profilu okary, výzkumný tým z NTU a Waseda nejprve fermentoval okaru od singapurského výrobce fazolí s použitím procesu tradičně používaného v asijských zemích k výrobě fermentovaných sójových potravinových produktů, jako je miso, sójová omáčka a tempeh. Vědci vysvětlili, že zlepšení nutričního profilu okary zvyšuje její potenciál jako žádoucí složky lidské stravy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science Daily

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Ještě že mám cholesterol v normě a nemusím se krmit těmito hnusy 🙁

Jiřina vallova
Jiřina vallova
2 let
Reply to  Iris

Já zase strouzek česneku denně a taky snižuje cholesterol.