Smažíte jídlo, olej prská na všechny strany a do bytu se vám line nepříjemný odér. Klasická situace nejen při smažení řízků.
Pakliže se rozhodnete připravit smažený pokrm, je vhodné místnost dobře odvětrávat. Pokud máte v kuchyni okno, určitě ho při smažení otevřete. Z tuku, který je zahřátý na teplotu, při které se jídlo smaží, se do vzduchu uvolňují nestálé toxické látky.
Nepříjemná záležitost
Při smažení je vhodné používat odsavač par neboli digestoř. Její umístění nad plotýnkami má zcela jasnou funkci, a to co nejrychleji a v co největším množství odstranit z místnosti nepříjemný pach a páru. Digestoř snižuje vlhkost v místnosti a tím zabraňuje vzniku nebezpečných plísní.
Často se nevyhnete ani zašpinění okolí plotýnek, neboť smažící se jídlo prská. Obvykle neprská samotný olej, ale vlhkost ze surovin, které smažíte a která s olejem reaguje. Když molekuly vody narazí na olej, vytvoří se malé kapsy páry, které prasknou a vystřelí do vzduchu kapku pokrytou olejem. Pokud chcete umístit suroviny na pánev, je vhodné je předtím osušit.
Proti prskajícímu oleji nebo tuku můžete vyzkoušet ochranné sítko, které zakoupíte v obchodě. Toto při smažení umístíte na pánev a zabráníte tak prskání oleje na všechny strany. Sítko umožní odvod par a tím dochází skutečně ke smažení pokrmu a nikoliv dušení. V prodeji jsou i sítka s uhlíkovým filtrem, který zachycuje pachy.
Možnosti tu jsou
Další možností, jak zbránit prskání oleje je smažení v hlubší pánvi nebo hrnci. Fritovací hrnec naplňte olejem jen do poloviny a při smažení na pánev nalijte oleje jen tolik, aby pokryl spodní polovinu surovin. Nedávejte zbytečně příliš mnoho oleje.
Vyzkoušet můžete i přidání špetky soli nebo mouky do oleje nalitého na pánvi. Sůl i mouka pohlcují vlhkost, čímž pomáhají zabránit rozstřikování oleje. Pakliže je to vhodné, zkuste celé maso obalit v mouce.
Foto: Shutterstock
Ty huso, ty jsi v tom Japonsku nikdy nebyla!