Časté používání olivového oleje v kuchyni vede ke snížení rizika infarktu, mozkové mrtvice i nádorových onemocnění. Jak vařit s olivovým olejem a jak jej správně skladovat, aby si uchoval co nejvíce zdraví prospěšných látek?
Zdraví prospěšný olivový olej
Olivový olej nás ochrání před civilizačními chorobami jako jsou nemoci srdce a cév, diabetes, revma i nádorová onemocnění. Použít jej můžete jako pleťovou masku, namísto krému, na ztuhlé paty nebo jako vlasovou kůru.
Jak vařit s olivovým olejem
Na zdánlivě složitou otázku je jednoduchý odpověď. Nijak. Olivový olej se velmi snadno přepálí a uhlídat správnou teplotu vaření není snadné. Pro restování a smažení sáhněte po jiném typu oleje a olivový olej ponechejte výhradně k dochucení salátů a studené kuchyně.
Přidávejte olivový olej do jídelníčku
Extra panenský olivový olej je vhodné přidávat do dresinků, dipů nebo studených omáček. Přidávat jej můžete i do pomazánek. Olej nižší kvality můžete využít pro pečení.
Olivový olej se snadno znehodnotí
Jakmile olivový olej jednou otevřete, začíná rychlý proces oxidace. Oxidace výrazně zkracuje životnost olivového oleje. Při špatném skladování olivového oleje se rychle vytrácí jeho chuť a mizí zdraví prospěšné látky. Nejméně procesu oxidace podléhá olej s nízkou acicitou.
Pokud nemáte možnost rychle spotřebovat olej po otevření, zakupte jej vždy v láhvi menšího objemu nebo skladujte mimo kuchyni (ve sklepě) a vždy si přineste do police jen menší množství.
Jak správně skladovat olivový olej
Olivový olej nesmí být skladovaný v lednici a zároveň by neměl být dlouhodobě vystaven teplotám nad dvacet stupňů. Nejlépe je olivovému oleji ve sklepě, chladné spíži nebo komoře. Olivový olej je citlivý na světlo, ideální skladování je tedy v úplné tmě. Pokud tuto možnost nemáte, skladujte jej alespoň v tmavé láhvi.
Foto: Freepik