Šálek kávy dokáže povzbudit, nabít energií, ale i uspat. Pokud jste si mysleli, že narušuje spánek, opak je totiž pravdou. Jak to s kávou vlastně je?
Povzbuzovač i utlumovač
Mnozí z nás si nedokáží představit den bez ranního šálku kávy a dávají si ho ještě několikrát v průběhu dne. Díky kávě můžete vytěžit ze spánku maximum, jak je psáno na brightside.me. Kofein je stimulant, který vás má nabudit, ale způsobuje i zvýšenou ospalost. Na mnoho z nás má totiž opačný účinek a po jejím vypití si musí na pár minut lehnout. Vědci zjistili, že pokud si ji dáte odpoledne, budete lépe spát.
Kofein spánek nenarušuje
Pokud jste milovníky kávy, potěší vás, že šálek kávy v podvečer váš spánek neovlivní. Skupina vědců dospěla k závěru, že pití kávy 4 hodiny před spaním vás v noci opravdu neprobudí. Sledovali 785 dobrovolníků pomocí senzorů na zápěstí a spánkových deníků. Těm, co si kávu dopřáli i podvečer, kofein spánek nenarušil.
Po ránu budete mít více energie
Pokud si dáte šálek kávy před spaním, zvýšíte si svou energetickou hladinu. Když se cítíte ospalí, vaše tělo produkuje chemickou látku adenosin, která podporuje spánek. Kofein zabrání tomu, aby ho mozek zpracoval. Probudíte se plni energie a svěží.
Káva může dehydratovat
Pokud po vypití kávy běháte častěji na toaletu, je to proto, že je káva silné diuretikum. Je důležité, abyste si kromě kávy doplnili i jiné tekutiny, nejlépe čistou vodu bez bublin. Jinak vám hrozí dehydratace, která u vás může spustit ospalost.
Pozor na zvýšení hladiny glukózy v krvi
Pokud máte rádi šálek černého moku s velkým množstvím cukru a šlehačky, může vám hrozit cukrovka. Když tělo přijme zpracované cukry, hladina glukózy v krvi začne stoupat a místo energie pocítíte únavu.
Pozor na plíseň v kávě, může způsobit únavu
S šálkem kávy pravděpodobně vypijete i trochu plísně. Studie prokázaly, že je většina kávových zrn kontaminovaná plísněmi a toxiny mohou způsobit ospalost a vyčerpanost.
Stres může přejít do ospalosti
Pokud po vypití kávy pociťujete nervozitu, je to proto, že zdvojnásobuje hladinu stresových hormonů v těle. Jakmile pomine počáteční reakce na stres, možná se budete chtít prospat. Ospalost a únava jsou přirozenou reakcí těla na stres.
Foto: Shutterstock, zdroj: brightside.me